Κύπελλο Ελλάδος: Η ΑΕΚ νίκησε (2-1) τον Αρη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης σε ένα «ροκ» ματς [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Αρη στο Ολυμπιακό Στάδιο και πήρε έστω το... ελάχιστο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σε ένα πολύ «ροκ» και απολαυστικό ματς που δεν έλειψαν οι εντάσεις, οι «κιτρινόμαυροι» και οι Θεσσαλονικείς προσέφεραν πλούσιο θέαμα σε όσους επέλεξαν να το παρακολουθήσουν. Ο Δικέφαλος επικρατώντας με το ελάχιστο δυνατόν σκορ πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης για τον πέμπτο διαδοχικό τελικό Κυπέλλου Ελλάδος. Από την άλλη, η ομάδα του Μίχαελ Ενινγκ που έπαιξε για σχεδόν μια ώρα παιχνιδιού με δέκα παίκτες διατηρεί ελπίδες ενόψει του επαναληπτικού εξαιτίας του εκτός έδρας τέρματος που σημείωσε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το δεύτερο ημίχρονο καθυστέρησε για αρκετά λεπτά να ξεκινήσει καθώς οι διαιτητές ήθελαν πρώτα να ηρεμήσουν τα πνεύματα καθώς αμφότερες οι πλευρές είχαν παράπονα για τη διαιτησία. Γενικά, η ένταση ήταν μεγάλη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τα μαρκαρίσματα να είναι αρκετά σκληρά. Δεν έλειψαν και οι διαμαρτυρίες από τις δυο πλευρές.

Το ματς

«Μαγικά» ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ μιας και μόλις στο 3' είχε δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Αραούχο προ του Κουέστα από την μικρή περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα όμως (10') ο Μάνταλος σε μια εκπληκτική φάση βρήκε δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ο Λιβάγια με ωραίο τακουνάκι πέρασε τη μπάλα στον αρχηγό της Ενωσης και ο δεύτερος με ωραίο ευθύβολο σουτ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Μονομαχία από το παιχνίδι ΑΕΚ-Αρης/ Φωτογραφία: Eurokinissi

Δεν κράτησαν για πολύ οι πανηγυρισμοί των παικτών του Μάσιμο Καρέρα όμως με τον Ιταλό τεχνικό να βλέπει τον Σβάρνα να κάνει πέναλτι στον Λάρσον στο 11'. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Παναγιώτη Τσιντώτα. Ως το τέλος του ημιχρόνου η Ενωση εχασε αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τους Μάνταλο, Αραούχο και Βέρντε αλλά το 45λεπτο τελείωσε στο 1-1.

Μετά την καθυστέρηση για την επανέναρξη του δευτέρου μέρους οι ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι. Ο Ενιγνκ είδε μάλιστα την ομάδα του να μένει με 10 παίκτες έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Ματίγια στον Λιβάγια. Στο 58' Ο Βράνιες πήδηξε υψηλότερα από την άμυνα του Αρη και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Οι πανηγυρισμοί ήταν έντονοι και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Αρης έπαιζε με 10 παίκτες, οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ και στη συνέχεια πίεζαν ασφυκτικά τους Θεσσαλονικείς. Ωστόσο συνέχισαν να χάνουν σωρηδόν τις ευκαιρίες ως το τέλος με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 2-1 έπειτα από 10 λεπτά καθυστερήσεων.

Μετά το δεύτερο τέρμα της ΑΕΚ ένας εκ των βοηθών του Ενινγκ βρέθηκε στους πανηγυρισμούς των κιτρινόμαυρων και έπεσε στο έδαφος λέγοντας πως δέχθηκε χτύπημα. Ωσπου να λήξη το ζήτημα, είχαν περάσει αρκετά λεπτά.

ΑΕΚ -Αρης 2-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (74’ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο (88’ Χριστόπουλος).

Αρης (Μ. Ενινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (53’ Μπα), Γκάμα (90’+3' Ντιγκινί), Λάρσον (68’ Σόουζα), Ιντέγε.