Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» ο Πανσερραϊκός, 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης -Του αρκούσε η νίκη στο πρώτο ματς - iefimerida.gr

Ο Πανσερραϊκός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο ζευγάρι με τον Αστέρα Τρίπολης / Φωτογραφία: Image Online

Ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο ζευγάρι με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα των Σερρών αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην εντός έδρας ρεβάνς της Αρκαδίας και σε συνδυασμό με το 0-2 του πρώτου ματς, εξασφάλισε τη θέση της στην κορυφαία οκτάδα της διοργάνωσης.

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία θα αντιμετωπίσει τον σύλλογο που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Βόλου με τον ΠΑΟΚ.

Κύπελλο Ελλάδας: Ξεκίνησε εντυπωσιακά ο Αστέρας Τρίπολης, άντεξε και προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός

Το παιχνίδι κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν για τους Σερραίους, καθώς οι Αρκάδες έπαιξαν ελεύθερα, πίεσαν και κατόρθωσαν να προηγηθούν με 1-0 στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Μάντζη με κεφαλιά στο 16ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα, στο 24' οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και σε δεύτερο τέρμα, αλλά η προσπάθεια του Σουρλή έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε στο 56', όταν μετά από ωραία συνεργασία ο Πεταυράκης σέντραρε, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Γραμματικάκη κάνοντας το 1-1. Στο 59' το διαγώνιο σουτ του Ζουγλή έφυγε μόλις άουτ και 4 λεπτά αργότερα οι Πελοποννήσιοι έχασαν νέα για το προβάδισμα, αυτήν τη φορά πολύ μεγαλύτερη ευκαιρία.

Στο 63ο λεπτό ο Μάντζης έχασε το… άχαστο, όταν αρχικά σούταρε από τη μικρή περιοχή για να αποκρούσει ο Κατσίκας και στη συνέχεια ο ίδιος, με κεφαλιά από πολύ κοντά, έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ελπίδες του Αστέρα για ανατροπή εξανεμίστηκαν στο 66', όταν ο Ντιαρά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Κάπου εκεί το ματς «έσβησε» και έτσι ο Πανσερραϊκός διασφάλισε ότι δεν θα χάσει την πρόκρισή του στα προημιτελικά.