Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε στους «8» μετά από θρίλερ ο ΠΑΟΚ, 3-1 την ΑΕΛ [βίντεο] - iefimerida.gr

Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε στους «8» μετά από θρίλερ ο ΠΑΟΚ, 3-1 την ΑΕΛ [βίντεο]

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τελικά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην ΑΕΛ / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μπορεί να ζορίστηκε πάρα πολύ, αλλά ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΛ με 3-1 και πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά είδε την ομάδα της Λάρισας να ισοφαρίζει σε 1-1 στην επανάληψη και να φέρνει στα ίσα τη σειρά των αγώνων (το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1), όμως με δύο γκολ του Άκπομ κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Έτσι, παρά το γεγονός ότι και στις δύο αναμετρήσεις με τους «βυσσινί» αγχώθηκαν αρκετά, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να φτάσουν στον στόχο τους και να προχωρήσουν σε μια διοργάνωση που τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστούν, όντας οι τελευταίοι χρονικά νικητές.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά βρήκε αντίσταση από μία αξιόμαχη ομάδα. Στο 11' ο Σφιντέρσκι έκανε την πάσα στον Αουγκούστο, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ. Ωστόσο, ο «δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23' με αυτογκόλ του Γκοτζαμανιδη με κεφαλιά, μετά από προσπάθεια του Αντριγια Ζίβκοβιτς και λανθασμένη εκτίμηση του αμυντικού της Λάρισας να απομακρύνει με το κεφάλι. Δύο λεπτά αργότερα ο Σβαμπ, σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του η οποία συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο στον αγώνα.

Στο 35' ο Αντ. Ζίβκοβιτς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή της Λάρισας αλλά στην τελική του προσπάθεια έφτασε πλάγια και δεν μπόρεσε να πλασάρει την εστία της θεσσαλικής ομάδας. Στο 41' η φιλοξενούμενη ομάδα απείλησε με ισοφάριση όταν σε σουτ του Γλυνού, η μπάλα βρήκε το σώμα του Ινγκασον, άλλαξε ελαφρά πορεία, άλλα δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς που γύρισε και μάζεψε την μπάλα με πλονζόν.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η γηπεδούχους απείλησε ουσιαστικά με δεύτερο γκολ στο 47', όταν εκτέλεσε φάουλ ο Μουργκ, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Ινγκασον κι έστειλε κεφαλιά προς την γωνία της εστίας του Σουλούκου ο τελευταίος όμως με επέμβαση έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο 56' η Λάρισα έφτασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση, όταν Ογκμποε μπήκε στην αντίπαλη περιοχή ξεπερνώντας τον Ινγκασον και σούταρε δυνατά αλλά δεν αιφνιδίασε τον Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε θετικά.

Στο 60' η θεσσαλική ομάδα πέτυχε γκολ με κεφαλιά του Όγκμποε, το οποίο αφού ερευνήθηκε από τον VAR κατακυρώθηκε με σχετική καθυστέρηση με την ισοφάριση (1-1) της θεσσαλικής ομάδας να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Η ΑΕΛ συνέχισε να απειλεί και στο 68' πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Όγκμποε η μπάλα όμως εξοστρακίστηκε από το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε στο 82' ο Τσούμπα Ακπομ. Με κεφαλιά ψαράκι μετά από πρώτη κεφαλιά του Ζιβκοβιτς παραβίασε την εστία του Σουλούκου για να γράψει το 2-1 και να προσφέρει προοπτική λύτρωσης στην ομάδα του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άγγλος, με ένα εξαιρετικό γωνιακό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Σουλούκου και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη φάση της επιτυχίας του τέρματος αυτού, ο Άκπομ έβγαλε τη φανέλα του για να πανηγυρίσει και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 3-1

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (84’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67’ Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77’ Άκπομ), Μουργκ (67’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (86’ Ταχάρ), Θεολόγου, Ομάρ, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46’ Ακούνια), Μπαντιμπανγκά (89’ Κούστα), Γλυνός (86’ Μαυριάς), Όγκμποε.