Κύπελλο Ελλάδας: Ισοπαλία 1-1 στη Λεωφόρο, όλα ανοιχτά για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη - iefimerida.gr

Φάση από τον πρώτο αγώνα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού / Φωτογραφία: Intime-ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το πρώτο ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες «μοιράστηκαν» από ένα ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα γκολ τους, σε ένα ματς που ο ρυθμός και το θέαμα κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα. Αυτό σημαίνει ότι έχουν αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη, η οποία θα γίνει σε μια εβδομάδα, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου. Ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει με την ομάδα που θα προκριθεί από την κόντρα μεταξύ ΑΕΛ και Ατρόμητου.

Ο Ολυμπιακός είχε πιο πειστική εικόνα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε στο 45' με τον Αλεξανδρόπουλο, έναν πρώην «πράσινο», όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε... στροφές στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές να του δίνουν ώθηση, έφτασε στην ισοφάριση με τον Ιωαννίδη στο 65'.

Κύπελλο Ελλάδας: Από ένα ημίχρονο είχαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, όλα κρίνονται σε μια εβδομάδα

Μετά από ένα κακό πρώτο τέταρτο, στο 19' από σέντρα του Μλαντένοβιτς και προσωρινή απόκρουση του Ντόη, ο Μπερνάρ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως το τελείωμά του έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει πιο αποτελεσματικά πάνω στην μπάλα και στο 25' από λάθος του Κώτσιρα υπό την πίεση του Ρίτσαρντς, ο Μασούρας μπήκε στην πορεία της μπάλας κι εκτέλεσε με το δεξί από το όριο της περιοχής, όμως ο Λοντίγκιν είχε καλή αντίληψη της φάσης και μπλόκαρε.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 32', ξανά ο Μασούρας «τσίμπησε» ωραία την μπάλα στη μεσαία γραμμή, διένυσε όλη την πλευρά στα δεξιά και έψαξε τον Ρίτσαρντς στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έδιωξε σωτήρια προ του παίκτη του Ολυμπιακού ο Κώτσιρας σε κόρνερ.

Στο 39' ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα από τον Κώτσιρα και γύρισε το σώμα του με μέτωπο προς την εστία, όμως το τελείωμα που επιχείρησε έφυγε πολύ μακριά από τα δοκάρια.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ πήρε το προβάδισμα με έναν πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο. Σε εκτέλεση κόρνερ του Καρβάλιο, ο Τσέριν δεν μπόρεσε να διώξει δυνατά και ο διεθνής μέσος με πολύ ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 1-0 για τους Πειραιώτες στο 45'.

Οι δύο γρήγορες αλλαγές που έκανε ο Φατίχ Τερίμ στο ημίχρονο με την είσοδο των Σπόραρ και Βέρμπιτς και την αλλαγή του συστήματος σε 4-4-2, έκαναν λίγο πιο «ζωηρό» τον Παναθηναϊκό, που έχασε δύο καλές ευκαιρίες, πρώτα με τον Μαντσίνι στο 51' και ακολούθως με τον Σλοβάκο στο 53' που σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65' ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα με τον Φώτη Ιωαννίδη. Σε εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης είχε πάρει καίρια θέση στην «καρδιά» της άμυνας του Ολυμπιακού και με εξαιρετικό πάτημα και καρφωτή κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πιο απειλητικός και ακόμη περισσότερο στις καθυστερήσεις. Στο 90+1' το σουτ του Μαντσίνι κόντραρε πάνω στον Κίνι και ο Ιωαννίδης από εξαιρετική θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90+3' ο Βέρμπιτς έκανε εξαιρετική κίνηση στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης ο Μλαντένοβιτς επιχείρησε σέντρα-σουτ, την οποία απομάκρυνε προ της γραμμής του τέρματος ο Ντόη, στην τελευταία μεγάλη φάση του ντέρμπι.