Κύπελλο Ελλάδας: «Ψυχρολουσία» για τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο -Ήττα με 2-1 από τον Παναιτωλικό [βίντεο] - iefimerida.gr

Έκανε την έκπληξη ο Παναιτωλικός απέναντι στον Ολυμπιακό
Έκανε την έκπληξη ο Παναιτωλικός απέναντι στον Ολυμπιακό / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI / ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

Η αυλαία των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, άνοιξε με το ματς του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας, απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί θεωρείται ο θεσμός των εκπλήξεων, καθώς ο Παναιτωλικός κέρδισε τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο με σκορ 2-1.

Οι Αγρινιώτες, μετά τη νίκη τους επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη Super League, συνέχισαν την εντυπωσιακή πορεία τους κερδίζοντας και τους Πειραιώτες, και πλέον αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς (25/1) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό με σκορ τον Ελ Αραμπί, μετά από όμορφη συνεργασία του με τον Βαλμπουενά.

Στο 23', ο Μεντόζα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον, ύστερα από φάση διαρκείας και δοκάρι.

Η ολική ανατροπή που έφερε τη νίκη για τον Παναιτωλικό, έγινε στο 60ό λεπτό, όταν ο Νίκος Καρέλης σκόραρε με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από ωραία ασίστ του Μεντόζα.

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 2-1

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Χουχούμης (88΄ Περέιρα), Κορνέλιους, Μάλης, Μπακαδήμας (84΄ Λούι), Αντούνες, Μάρτενσον (62΄ Μόρσεϊ), Βέργος, Μεντόσα (84΄ Φλόρες), Ντουάρτε, Καρέλης (62΄ Τσιγγάρας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Μπα (46΄ Παπασταθόπουλος), Παπαδόπουλος (77΄ Λοβέρα), Μπαγκαλιάνης, Καρμπόβνικ (62΄ Κίτσος), Ανδρούτσος, Σουρλής, Ξενιτίδης, Βαλμπουενά (46΄ Λόπες), Βρουσάι, Ελ Αραμπί (46΄ Τικίνιο)