Κύπελλο Ελλάδας: Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, νίκησε 1-0 τον εξαιρετικό Άρη στο Καραϊσκάκη - iefimerida.gr

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας / Φωτογραφία: Intime-ΚΑΜΣΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη στο Καραϊσκάκη, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Οι Πειραιώτες αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί από τους Θεσσαλονικείς και χάρη στο τέρμα του Γκάρι Ροντρίγκες στο 30' πήραν το αποτέλεσμα που τους βάζει σε πλεονεκτική θέση ενόψει της ρεβάνς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε μια εβδομάδα. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί στους «4» του Κυπέλλου πιθανότατα με την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με 3-0 του Πανσερραϊκού.

Κύπελλο Ελλάδας: Σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, Ολυμπιακός και Άρης βρήκαν μόλις ένα γκολ

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς ωστόσο να είναι πιο δραστήριοι επιθετικά και να φτάνουν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, κυρίως με μεταβιβάσεις στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Μάλιστα, στο 16ο λεπτό η μπάλα μπήκε στα δίχτυα του Ολυμπιακού με κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ σύμφωνα με τον ρέφερι της αναμέτρησης.

Στο 19' ο Άρης έχασε μια καλή ευκαιρία, με τον Μαντσίνι να φεύγει στην κόντρα, να κάνει τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Ιτούρμπε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τζολάκη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 22ο λεπτό τους ματς. Ο Βρουσάι έκλεινε προς τα μέσα, επιχείρησε το σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κουέστα.

Στο 30' οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά από ωραία ενέργεια του Ανδρούτσου και σέντρα του στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου περίμενε ο Γκάρι Ροντρίγκες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή για το 1-0.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο ανεβασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56' έχασαν τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Χουάνγκ προσποιήθηκε εκτός περιοχής και στη συνέχεια σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να στρώνεται στον Ελ Αραμπί που βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη βγήκε νικητής.

Ο Χάμες Ροντρίγκες που είχε περάσει στο ματς στο 64', ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ από το δεξιό «παραθυράκι» του Κουέστα στο 71'.

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 79ο λεπτό. Ο Γκρέι μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, γύρισε στον Καμάτσο που έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα αργά και βασανιστικά στη βάση του αριστερού δοκαριού του Τζολάκη.

Ένα λεπτό αργότερα ο νεαρός Έλληνας τερματοφύλακας του Ολυμπιακού προχώρησε σε εντυπωσιακή επέμβαση, καθώς έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μπράμπετς στο δεύτερο δοκάρι.

Η ομάδα του Μίτσελ πήρε ξανά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε την εστία του Άρη στο 85'. Ο Χάμες Ροντρίγκες με εντυπωσιακή κάθετη βρήκε τον Ροντινέι, που σέντραρε για τον Μπακαμπού, αλλά το τελείωμα του τελευταίου μπλόκαρε σταθερά ο Κουέστα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπουχαλάκης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμα των γηπεδούχων, αφού μετά από σέντρα του Ροντρίγκες στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στις καθυστερήσεις ο Έλληνας διεθνής μέσος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα, μετά από υπέροχη συνεργασία, αλλά έστειλε την μπάλα αδύναμα με πλασέ στα χέρια του γκολκίπερ τους Άρη. Στην τελευταία φάση του αγώνα οι Θεσσαλονικείς παραλίγο να ισοφαρίσουν με σουτ του Ετέμπο εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Ολυμπιακός - Άρης 1-0

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Ρέτσος, Ντόη, Ανδρούτσος (64' Ρέαμπτσιουκ), Βρουσάι, Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Κασάμι (64' Χάμες Ροντρίγκες), Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες (69' Ροντινέι), Ελ Αραμπί (69' Μπακαμπού)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46' Καμάτσο), Ετέμπο, Μαντσίνι, Ιτούρμπε (65' Πάλμα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (35' Γκρέι)