Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλο βήμα πρόκρισης στις καθυστερήσεις για τον Άρη, νίκη 3-1 επί του ΟΦΗ [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Άρης-ΟΦΗ για το Κύπελλο
Νίκη με 3-1 για τον Άρη επί του ΟΦΗ και σημαντικό πλεονέκτημα για πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου / Intime-ΧΗΡΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Ο Άρης πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης επί του ΟΦΗ για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε με 3-1 του ΟΦΗ στο «Κλ. Βικελίδης», με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με δύο πέναλτι στο πρώτο μέρος (16' Μπρούνο Γκάμα και 45+4' Καμαρά), οι Κρητικοί μείωσαν με τον Καστάνιος στο 56', αλλά η «οβίδα» του Ιτούρμπε στο 90+3' έδωσε ένα μεγάλο αβαντάζ στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό στα πρώτα λεπτά, με μια φάση για κάθε ομάδα. Στο 14’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Καμαρά από τον Βούρο. Έπειτα από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής Φωτιάς είδε κι ο ίδιος τη φάση, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών, την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Γκάμα για το 1-0.

Είκοσι λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του αφύλακτου Λέισμαν πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν, ενώ το σουτ του Τοράλ, στην αντίπερα περιοχή, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ντένις.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος και πάλι έπειτα από υπόδειξη του VARίστα Διαμαντόπουλου, ο Φωτιάς υπέδειξε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Εντιαγέ από τονΜεγιάδο. Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 2-0.

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μείωσε. Ο Τοράλ βρήκε ωραία τον Καστάνιος που πλάσαρε τον Ντένις για το 2-1 στο 56'. Ο Άρης βρήκε για δίχτυα για τρίτη φορά στο 64', με αυτογκόλ του Διαμαντή, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν υπόδειξης του VAR για οφσάιντ στην προσπάθεια του Εντιαγέ που προηγήθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αρχικά με το σουτ του Μεγιάδο (72') κι εν συνεχεία με αυτό του Λάζαρου Λάμπρου (76') ενώ στην προσπάθεια του Καστάνιος στο 81' είχε απάντηση ο Ντένις. Κια αφού δεν ήρθε το 2-2, ήρθε το 3-1 στο 90ο λεπτό. Ο Μαντσίνι βρήκε εκτός περιοχής τον Ιτούρμπε και ο Παραγουανός με δυνατό σουτ νίκησε τον Βάτερμαν για το τελικό 3-1.

Άρης-ΟΦΗ 3-1

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (70' Λούμορ), Τζέγκο, Σάσα (86' Μάνος), Γκαρσία (46' Μαντσίνι), Εντιαγέ (70' Ματίγια), Γκάμα (70' Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγκος (32’ Μεγιάδο), Τοράλ (64' Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (84' Γιαννούλης), Καμάου (46' Τσιλιανίδης), Καστάνιος (84' Γιάννου).