Κύπελλο Ελλάδας: «Δραπέτευσε» με την ισοπαλία από τη Λάρισα ο ΠΑΟΚ, 1-1 με την ΑΕΛ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στον αγώνα του ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΛ
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «δραπετεύσει» με την ισοπαλία από τη Λάρισα, κόντρα στην ΑΕΛ / Φωτογραφία: Intime-ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να γίνει το δεύτερο θύμα έκπληξης της ημέρας στους πρώτους αγώνες που έγιναν για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, ωστόσο κατάφερε να φύγει από τη Λάρισα με το 1-1 κόντρα στην ΑΕΛ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε τις διόλου πειστικές εμφανίσεις των τελευταίων παιχνιδιών, έχοντας ως μόνη «λαμπρή παρένθεση» τη νίκη με 3-1 στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων μπόρεσε και πήρε ένα σημαντικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.

Ο Ταχάρ άνοιξε το σκορ στο 64' για τους «βυσσινί», αλλά ο Κούρτιτς κατάφερε να δώσει στους Θεσσαλονικείς... φιλί ζωής με το τέρμα του στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Το ματς

Πολύ κακό ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει σε τεράστιο ποσοστό την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργεί σοβαρούς κινδύνους. Είχε, βέβαια, μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Τσούπα Άκπομ να φεύγει «στην πλάτη» της άμυνας των γηπεδούχων και να αστοχεί σε τετ-α-τετ στο 40'. Λίγο νωρίτερα (35') ο Μουργκ εκτέλεσε ένα από τα γνωστά του τρομέρα φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Αυτές ήταν οι μοναδικές στιγμές που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την άμυνα των γηπεδούχων, που περίμεναν να εκμεταλλευτούν κάποια αντεπίθεση.

Στο 55' πάλι ο Άκπομ έχασε τεράστια ευκαιρία καθώς σούταρε ψηλά άουτ, σε απόσταση 6-7 μέτρων από την εστία, ενώ ο «δικέφαλος» αύξανε συνεχώς την πίεση γύρω από την περιοχή του Σουλούκου. Λίγο μετά, όμως, η ΑΕΛ πήρε «κεφάλι» στο σκορ στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλο περιοχή. Ο Γλυνός έβγαλε μια σέντρα από δεξιά, ο Παπαγεωργίου πήρε την κεφαλιά και ο Ταχάρ από κοντά έγραψε το 1-0.

Εμφανώς σοκαρισμένος ο ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να αντιδράσει. Απείλησε ελάχιστα, αλλά κατάφερε να «αποδράσει» στο 90+5' με απευθείας φάουλ του Κούρτιτς που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Χ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73΄ Ηλιάδης), Γιάκος (62΄ Συμελίδης), Κούστα (62΄ Ακούνια), Μαυρίας (62΄ Κ. Παπαγεωργίου), Γλυνός (83΄ Μπαντιμπανγκά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μιχάι, Λύρατζης (63΄ Σίντκλεϊ), Τέιλορ, Εσίτι (63΄ Κούρτιτς), Σβαμπ (75΄ Μπίσεσβαρ), Σβιντέρσκι, Μουργκ (63΄ Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Άκπομ (83΄ Κούτσιας).