Κύπελλο Ελλάδας: Έκλεισε θέση στους «8» η ΑΕΚ, νίκη με 4-0 επί της Κηφισιάς [βίντεο] - iefimerida.gr

Εντυπωσιακή φάση από το ΑΕΚ-Κηφισιά για το Κύπελλο Ελλάδας
Η ΑΕΚ έκλεισε θέση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη της με 4-0 επί της Κηφισιάς / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Η ΑΕΚ είχε θεωρητικά το πιο εύκολο έργο από όλους στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς η Κηφισιά προσφερόταν για ένα εύκολο βράδυ. Τελικά, αφού ζορίστηκε για ένα ημίχρονο, πήρε τελικά τη νίκη με 4-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά η Ένωση έκλεισε θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς θεωρείται -και πιθανόν είναι- απίθανο να υπάρξει ανατροπή στη ρεβάνς. Τα «κιτρινόμαυρα» τέρματα σημείωσαν οι Ανσαριφάρντ (52'), Σβάρνας (57'), Τάνκοβιτς (70') και Χατζισαφί (74').

Ουσιαστικά, το παιχνίδι αυτό ήταν μια ιδανική συγκυρία για να πάρουν την ευκαιρία τους παίκτες με λιγότερο χρόνο συμμετοχής, ή έστω αυτοί που θεωρούνται λιγότερο βασικές επιλογές στο rotation του «δικεφάλου». Αν και για 45 λεπτά η απόδοσή τους δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν τόσο οι ίδιοι όσο και το τεχνικό τιμ, στην επανάληψη η δουλειά έγινε.

Το ματς

Με 100% διαφορποιημένη ενδεκάδα σε σχέση με το ματς εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα παρέταξε την ομάδα του ο Αργύρης Γιαννίκης. Ηταν επόμενο να χρειαστεί να περάσει κάποιοι διάστημα για να βρεθούν οι παίκτες στο γήπεδο και κάπως έτσι «έφυγε» όλο το πρώτο μέρος.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει προηγηθεί -τυχαία είναι η αλήθεια- όταν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά από σέντρα του Ρότα και κόντρα σε παίκτη της Κηφισιάς.

Το σκορ άνοιξε νωρίς στο β' ημίχρονο, όταν ο Γέβτιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Ανσαριφάρντ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα στο 52'. Στο 57', ο Σβάρνας «έγραψε» το 2-0 με προώθηση και ωραίο συνδυασμό με τον Ιρανό σέντερ φορ. Για τον Έλληνα σέντερ μπακ ήταν το πρώτο γκολ μετά από ενάμισι χρόνο, μετά από ένα ματς εναντίον του ΟΦΗ στα πλέι οφ, τον Ιούλιο του 2020.

Το ματς σε εκείνο το σημείο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το ίδιο και η πρόκριση, αφού η Κηφισιά ήταν εντελώς ακίνδυνη και απείχε πολύ από ένα γκολ που θα της άφηνε έστω κάποιες ελπίδες ενόψει της ρεβάνς της 23ης Δεκεμβρίου.

Σχεδόν το παράτησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι και η Ένωση χωρίς να χρειαστεί καν να πατήσει γκάζι, πέτυχε ακόμα δύο γκολ. Το πρώτο με υπέροχο σουτ του Τάνκοβιτς στο 70' και το δεύτερο με πλασέ του Χατζισαφί μετά από ασίστ του Γέβτιτς στο 74'.

ΑΕΚ-Κηφισιά 4-0

AΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοβ, Λε Ταλέκ (71΄ Σιμάνσκι), Γέβτιτς (80΄ Μοχαμαντί), Γκαρσία (64΄ Άμραμπατ), Ανσαριφάρντ (80΄ Κοσίδης), Τάνκοβιτς (71΄ Αραούχο).

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61΄ Τζέλι), Πρίτσας (46΄ Ντορίβα), Καλλέργης (61΄ Κρητικός), Παπασάββας (82΄ Παπαγγελής), Τετέι (73΄ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης.