Κύπελλο Αγγλίας: «Καρδιοχτύπησε» η Τσέλσι αλλά προκρίθηκε στους ημιτελικούς, 4-2 τη Λέστερ - iefimerida.gr

Τσέλσι-Λέστερ, Κύπελλο Αγγλίας
Τσέλσι-Λέστερ, Κύπελλο Αγγλίας / Φωτογραφία: AP

Η Τσέλσι ξεκίνησε για... περίπατο, έκανε το ματς «θρίλερ», αλλά τελικά λύγισε με 4-2 την αντίσταση της Λέστερ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 13΄ με τον Κουκουρέγια, έχασε πέναλτι στο 26΄ (ο Στόλαρτσικ απέκρουσε μάλον εύκολα την κακή εκτέλεση του Στέρλινγκ) και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πάλμερ στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους.

Ολα πήγαιναν… πρίμα για τους «μπλε» μέχρι το 51΄, όταν ο Ντιζαζί επιχείρησε πιεζόμενος να γυρίσει τη μπάλα από τα 40μ. προς τον τερματοφύλακά του, χωρίς όμως να δει ότι ο Σάντσες βρισκόταν εκτός εστίας. Το αυτογκόλ του Γάλλου αμυντικού έδωσε θάρρος στους πρωτοπόρους της Championship, που βγήκαν μπροστά και ισοφάρισαν στο 62΄ με τον Μαβιντιντί.

Στο 73΄ ο Νίκολας Τζάκσον έφυγε μόνος στην αντεπίθεση και ο Ντόιλ τον ανέτρεψε από πίσω. Ο διαιτητής αρχικά έδωσε πέναλτι και κίτρινη κάρτα, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR, καταλόγισε φάουλ (αφού το μαρκάρισμα έγινε στο ημικύκλιο της περιοχής) και απέβαλε τον αμυντικό της Λέστερ.

Μπορεί η Τσέλσι να μην σκόραρε στη συγκεκριμένη φάση, αλλά έστω και στο φινάλε αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εξαιρετικό «τακουνάκι» του -κορυφαίου- Κόουλ Πάλμερ, ο Τσουκουεμέκα λύτρωσε τους γηπεδούχους, για να διαμορφώσει στην εκπνοή (98΄) ο Μαντουέκε το τελικό σκορ.