Κόπα Αμέρικα: Σαρωτική η Χιλή, κέρδισε 4-0 την Ιαπωνία - iefimerida.gr

Κόπα Αμέρικα: Σαρωτική η Χιλή, κέρδισε 4-0 την Ιαπωνία

Παίκτες της Χιλής πανηγυρίζουν
Καταιγιστική η Χιλή στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα / Φωτογραφία: AP

Ιδανική πρεμιέρα έκανε η κάτοχος του Κόπα Αμέρικα, Χιλή, στην φετινή διοργάνωση στα γήπεδα της Βραζιλίας. Κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-0 την «γκεστ» της διοργάνωσης Ιαπωνία και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθειά της να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Οι Χιλιανοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έφτασαν στο 41’ για να ανοίξουν το σκορ, χάρη σε ενέργεια του Πούλγκαρ. Στο δεύτερο καθάρισαν τη νίκη με τον Βάργκας στο 54’ , ενώ ακολούθησαν δύο γκολ από τον Σάντσες στο 82’ και ένα πανέμορφο γκολ σε εκτέλεση από τον Βάργκας και πάλι στο επόμενο λεπτό, για να έρθει η νίκη.

Για τον ίδιο όμιλο, η Ουρουγουάη κέρδισε με το ίδιο σκορ το Εκουαδόρ στην πρεμιέρα.

Ιαπωνία – Χιλή 0-4

Ιαπωνία: Οσάκο, Χάρα, Ν. Ουέντα, Τομιγιάσου, Σουγκιόκα, Σιμπασάκι, Νακαγιάμα, Μαέντα (66’ Αμπε), Νακαζίμα (66’ Μιγιόσι), Κούμπο, Α. Ουέντα (79’ Οκαζάκι).

Χιλή: Αρίας, Ισλα, Μεδέλ, Μαριπάν, Μποσεζούρ, Αραγκουίνθ, Πούλγκαρ, Βιδάλ (78’ Ερνάντες), Σάντσες (87’ Φερνάντες), Βάργκας, Φουενζαλίδα (80’ Οπάζο).