Κόπα Αμέρικα: Η Κολομβία κέρδισε 3-2 το Περού στον μικρό τελικό [βίντεο] - iefimerida.gr

Κόπα Αμέρικα: Η Κολομβία κέρδισε 3-2 το Περού στον μικρό τελικό [βίντεο]

Η Εθνική Κολομβίας
Η Εθνική Κολομβίας /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Εθνική Κολομβίας κατέκτησε την 3η θέση στο Κόπα Αμέρικα 2021.

Κολομβία και Περού πρόσφεραν ένα καταπληκτικό παιχνίδι στον κόσμο στον μικρό τελικό, με τους Κολομβιανούς να παίρνουν την νίκη με 3-2 χάρη σε γκολ του Λουίς Ντίας στο 93' και να κατακτούν την 3η θέση.

Ήταν ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι, με την Κολομβία να επιστρέφει από το 0-1 και να προηγείται με 2-1, πριν το Περού ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Τζιανλούκα Λαπαντούλα στο 82', για να έρθει ο Λουίς Ντίας με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή στο 93 να λυτρώσει τους Κολομβιανούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κολομβία είχε την υπεροχή αλλά το Περού είχε τις ευκαιρίες και σε μία από αυτές με τον Γουτόν, προηγήθηκε με 1-0. Το δεύτερο μέρος ήταν μία αποθέωση για το επιθετικό ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ. Και έτσι έγινε αφού σημειώθηκαν συνολικά τέσσερα, τα οποία άλλαξαν την έκβαση του αγώνα. Στο 49ο λεπτό ο Κουαδράδο με ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ έκανε το 1-1, ενώ στο 67ο λεπτό η Κολομβία έκανε την ανατροπή με τον Λουίς Ντίας.

Το Περού όμως επέστρεψε και με τον Λαπαντούλα, που αγωνίστηκε με μάσκα λόγω τραυματισμού, ισοφάρισε σε 2-2 στο 82ο λεπτό. Όλα έδειχναν ισοπαλία και πέναλτι για να κριθεί η 3η θέση αλλά ο Λουίς Ντίας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το τελικό 3-2.