Κόπα Αμέρικα: Κόλλησε στο «Χ» η Ουρουγουάη με την Ιαπωνία - iefimerida.gr

Κόπα Αμέρικα: Κόλλησε στο «Χ» η Ουρουγουάη με την Ιαπωνία

Ο Λουίς Σουάρες κερδίζει τη μπάλα από τον αντίπαλό του
Η Ιαπωνία κράτησε την ισοπαλία απέναντι στην παρέα του Λουίς Σουάρες / Φωτογραφία: AP

Μετά από ένα «χορταστικό» ματς, η Ουρουγουάη έμεινε στην ισοπαλία με την μαχητική Ιαπωνία, με το σκορ να τελειώνει στο 2-2, στην δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Κόπα Αμέρικα.

Οι Ιάπωνες αιφνιδίασαν δύο φορές τους Ουρουγουανούς και προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1, αλλά η παρέα των Καβάνι και Σουάρες κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Στο 25’ ο Κόζι Μιγιόσι άνοιξε το σκορ για τους Ασιάτες, με τον Σουάρες να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και πάλι ο Μιγιόσι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, στο 59’, έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα Μουσλέρα. Ο Χοσέ Χιμένεθ όμως, ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 στο 66’, σκορ που ήταν και το τελικό. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σουάρες έχασε ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η Ουρουγουάη μετά την νίκη της στην πρεμιέρα επί του Εκουαδόρ, περιμένουν να δουν και το ματς της Χιλής με την ομάδα του Ισημερινού, για να μάθουν αν θα περάσουν από τώρα στην επόμενη φάση.

Ουρουγουάη – Ιαπωνία 2-2

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Κασέρες, Χιμένεθ, Γοδίν, Λαξάλτ (28’ Γκονζάλες), Νάντεζ (60’ Ντε Αρασκαέτα), Τορέιρα, Μπετανκούρ, Λοδέιρο (73’ Βαλβέρδε), Σουάρες, Καβάνι.

Ιαπωνία: Καβασίμα, Ιβάτα (87’ Τατσούτα), Ν. Ουέντα, Τομιγιάσου, Σουγκιόκα, Μιγιόσι (83’ Κούμπο), Σιμπασάκι, Ιτακούρα, Νακαζίμα, Οκαζάκι, Αμπε (67’ Α. Ουέντα).