Κόπα Αφρικα: Νίκες για Ακτή Ελεφαντοστού και Αλγερία - iefimerida.gr

Κόπα Αφρικα: Νίκες για Ακτή Ελεφαντοστού και Αλγερία

Πανηγυρίζει γκολ η Ακτή Ελεφαντοστού
Σημαντική νίκη για την Ακτή Ελεφαντοστού /Φωτογραφία: AP

Το γκολ του Ζονατάν Κοτζιά ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ακτή Ελεφαντοστού το πρώτο της «τρίποντο» στο Κόπα Αφρικα.

Ο επιθετικός της Άστον Βίλα σκόραρε στο 64ο λεπτό και με το τέρμα αυτό η ομάδα του επικράτησε με 1-0 της Νότιας Αφρικής στο δεύτερο χρονικά ματς της 1ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. H Aλγερία νίκησε με σκορ 2-0 την Κένυα στην περεμιέρα της στον Γ' όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, που φιλοξενείται στην Αίγυπτο. Οι Μπουνεντιάχ (34΄πέναλτι) και Μαχρέζ (43΄), πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Μπελμπαντί.

Μαρόκο και Σενεγάλη έκαναν νικηφόρα πρεμιέρα. Με γκολ ή ακριβέστερα με αυτογκόλ του Κεϊμουίνε στο 89ο λεπτό, οι «αετοί του Άτλαντα» νίκησαν στο «Al Salam Stadium» του Καΐρου με 1-0 τη Ναμίμπια, που είχε «ήρωα» τον τερματοφύλακά της, Λόιντ Καζάπουα, στο πλαίσιο του Δ΄ ομίλου.

Για τον Γ΄ όμιλο, η Σενεγάλη επιβλήθηκε (επίσης στο Κάιρο) με 2-0 της Τανζανίας. Οι νικητές σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αρχικά με τον Κεϊτά Μπαλντέ στο 28΄ κι εν συνεχεία με τον Κρεπίν Ντιατά στο 65΄. Ο Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού ήταν στον πάγκο για τη Σενεγάλη. Όμορφο ποδόσφαιρο με πολλά γκολ προσέφεραν η Γουινέα και η Μαδαγασκάρη για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Οι δύο ομάδες έδειξαν επιθετικές αρετές και το τελικό 2-2 αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.