Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης στα 200 μ. ελεύθερο ο Μάρκος -Έπιασε το όριο για Ντόχα με νέο πανελλήνιο ρεκόρ - iefimerida.gr

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 200 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση ο Έλληνας πρωταθλητής Δημήτρης Μάρκος / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δημήτρης Μάρκος στα 200 μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων Ανδρών-Γυναικών (Κ23) στο Δουβλίνο.

Με 1:46.65 ο Μάρκος κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Ανδρέα Βαζαίου, που ήταν 1:46.94 από το 2022.

Παράλληλα, έκλεισε θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης στην Ντόχα, το 2024, καθώς έπιασε το όριο (1:47.06), ενώ άγγιξε και την Ολυμπιακή πρόκριση (1:46.26 το όριο).

Ο 22χρονος Έλληνας κολυμβητής άφησε πίσω ολόκληρη την κολυμβητική Ευρώπη -αλλά και τους Αμερικανούς- στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 23 ετών, χαρίζοντας στην Ελλάδα το πρώτο ιστορικό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων Ανδρών-Γυναικών (Κ23).

Ο Μάρκος έκανε μια καταπληκτική κούρσα με τρομερό ξεπέταγμα στο φινάλε, αφήνοντας πίσω του και τους δύο Αμερικανούς, Πάτρικ Σέιμον (1:47.27) και Άαρον Σέικελ (1:47.35). Έτσι, άφησε πίσω του και με το ασημένιο μετάλλιο τον Γάλλο Γιαν Λε Γκοφ (1:47.85) και τρίτο με το χάλκινο τον Ισραηλινό Εϊτάν Μεσίτριτ (1:48.01).

Ο Δημήτρης Μάρκος δήλωσε μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου: «Ήταν μια φανταστική κούρσα για μένα. Τη χάρηκα ιδιαίτερα τόσο για την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο, αλλά και για τον χρόνο μου, που είναι ρεκόρ. Ήταν πολύ καλός ο ανταγωνισμός και στο τέλος εκμεταλλεύτηκα την καλή αγωνιστική μου κατάσταση και νίκησα». Αυτό δήλωσε μετά τη νίκη του ο Δημήτρης Μάρκος.

Κολύμβηση: Στην 5η θέση της Ευρώπης η Δαμασιώτη

Λίγο νωρίτερα, με 59.00, η 20χρονη Γεωργία Δαμασιώτη τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού των 100 μ. πεταλούδας, όμως κολύμπησε εκτός συναγωνισμού η Αμερικανίδα Έμα Στίκλεν, η οποία ήταν 3η με 58.76, και έτσι πήρε την 5η ευρωπαϊκή θέση.

Το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε η Βρετανίδα Κίνα Μακίνες με 58.48, την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ιρλανδή Έλεν Γουόλσι με 58.70 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Μαριάνα Πασέκο Κούνια από την Πορτογαλία, που ολοκλήρωσε σε 58.87.