Καμπιονάτο: Η Iντερ «σκόρπισε» τη Τζένοα με 4-0 - iefimerida.gr

Καμπιονάτο: Η Iντερ «σκόρπισε» τη Τζένοα με 4-0

Καμπιονάτο: Η Iντερ «σκόρπισε» τη Τζένοα με 4-0 -Φωτογραφία: AP

Η Ίντερ χρειάστηκε δύο λεπτά για να νικήσει την -προτελευταία- Τζένοα για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι «νερατζούρι» συνέτριψαν 4-0 τους «ροσομπλού» στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, και «έπιασαν» στην κορυφή της βαθμολογίας την πρωταθλήτρια Γιουβέντους. Ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο 31', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι διπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο β΄ μέρος και η ομάδα από το Μιλάνο επέστρεψε στο... ρετιρέ.

Νωρίτερα, σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, πανηγύρισε η Ουντινέζε. Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν 2-1 της Κάλιαρι στο Ούντινε.