Ηττα της ΑΕΚ (2-1) σε φιλικό από την Τρέντσιν - iefimerida.gr

Ηττα της ΑΕΚ (2-1) σε φιλικό από την Τρέντσιν

Ο Μάρκο Λιβάγια
Ο Μάρκο Λιβάγια /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ΑΕΚ από την πιο έτοιμη και πιεστική Τρέντσιν στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της στο Κίελτσε της Πολωνίας.

Η Ενωση στο μέτριο πρώτο ημίχρονο έχασε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει με το χαμένο πέναλτι του Πέτρου Μάνταλου, ενώ στο πολύ καλύτερο της δεύτερο δέχθηκε από ατομικά λάθη δύο γκολ. Σκόρερ για την ελληνική ομάδα ο Φοίβος Μπότος στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο παρά τις ευκαιρίες που είχε για γκολ έδειξε να μην έχει αφομοιώσει ακόμη το πλάνο του Πορτογάλου. Δηλαδή, το χτίσιμο της επίθεσης από την άμυνα, πως θα ανταποκρίνεται στην πίεση και στην μετάβαση προς το κέντρο. Πράγματα που δεν πήγαν καλά στο ματς.\

Οι ενδεκάδες στο ΑΕΚ-Τρέντσιν

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Τσιντώτας (46’ Μπάρκας), Παουλίνιο, Οικονόμου (46’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι (46’ Βράνιες), Χουλτ (66’ Λόπες), Σιμάο (80’ Μπότος), Κρίστισιτς (46’ Σιμόες), Ντέλετιτς (46’ Κλωναρίδης), Σαμπανάτζοβιτς (46’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Λιβάγια (66’ Γιακουμάκης)

Τρέντσιν: Σεμρίνετς, Ρούμπεν, Σούλεκ, Λάζκο, Σκοβάισα, Ρόγκουλιτς, Κούλγουικ, Ζουμπάιρου, Μπουγκαρί,  Κορίν, Ντέπερτις, ενώ έπαιξαν και οι Κλέσικ, Σλάπικ, Ναμίλ, Κατάκ