Ιταλία: Στη Serie A για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μόντσα του Μπερλουσκόνι - iefimerida.gr

Ιταλία: Στη Serie A για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μόντσα του Μπερλουσκόνι

Στην Α' κατηγορία της Ιταλίας η Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι
Στην Α' κατηγορία της Ιταλίας η Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι / Φωτογραφία: Twitter-AC Monza

H Μόντσα, η ομάδα της πόλης που είναι γνωστή για την πίστα της και της οποίας ιδιοκτήτης είναι ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι, ανέβηκε στην Α' κατηγορία της Ιταλίας.

Μπορεί το δεύτερο μπαράζ ανόδου να έγινε πολύ δύσκολο για τη Μόντσα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πίζα με 2-0, αλλά τελικά νίκησε 3-4 στην παράταση την αντίπαλό της και σε συνδυασμό με τη νίκη της 2-1 στο πρώτο ματς, πανηγύρισε τον προβιβασμό της στη Serie A για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά από την πλευρά των γηπεδούχων της Πίζα, που πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Τορεγκρόσα (1’) και Χέρμανσον (9’), υπερκαλύπτοντας την ήττα τους με 2-1 στον πρώτο αγώνα.

Ο Μαχίν στο 20’ μείωσε σε 2-1 για την Μόντσα κι έφερε τη σειρά σε απόλυτη ισορροπία. Στο 79’ ο Γκουτκγιάερ ισοφάρισε σε 2-2 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμοιαζαν να… αγγίζουν την άνοδο. Όμως, το ματς επιφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις, καθώς στο 90’ ο Μαστινού έκανε το 3-2 κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η Μόντσα όχι μόνο εξασφάλισε αποτέλεσμα πρόκρισης, αλλά κέρδισε κιόλας, με τέρματα στο 98’ του Μαρόνε και στο 101’ του Γκουτκγιάερ.

Έτσι, η ομάδα της πόλης που είναι γνωστή στον κόσμο για την πίστα που φιλοξενεί ανελλιπώς αγώνα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1, από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στα... σαλόνια του ποδοσφαίρου της Ιταλίας.