Ισπανία - Σούπερ Καπ: Στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης -Προκρίθηκε στα πέναλτι - iefimerida.gr

Ισπανία - Σούπερ Καπ: Στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης -Προκρίθηκε στα πέναλτι

Ο Μπενζεμά σκοράρει ξανά
Ο Μπενζεμά σκοράρει ξανά / Φωτογραφία AP

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας, Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε με 4-3 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 1-1) τη Βαλένθια στον πρώτο ημιτελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Το Σούπερ Καπ διεξάγεται για 3η φορά στη Σαουδική Αραβία, με τη Ρεάλ να παίρνει το «εισιτήριο» για τον τελικό της 15ης Ιανουαρίου. Αντίπαλός της θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού, Μπαρτσελόνα-Μπέτις (12/01).

Ο Καρίμ Μπενζεμά με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 39΄, ωστόσο, οι «νυχτερίδες» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Λίνο στο 46΄. Το 1-1 διατηρήθηκε στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, όπως και στην ημίωρη παράταση, οπότε οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Οι παίκτες του Αντσελότι ήταν απόλυτα εύστοχοι σε όλα τα χτυπήματά τους, σε αντίθεση με αυτούς του Τζενάρο Γκατούζο, που αστόχησαν στο δεύτερο με τον Κομέρ (άουτ), ενώ ο Κουρτουά απέκρουσε το πέμπτο πέναλτι του Γκαγιά κι έστειλε την Ρεάλ στον τελικό.