Primera Division: Νέα γκέλα της Μπαρτσελόνα -Εμεινε στο 1-1 χωρίς τον Μέσι κόντρα στην Εϊμπάρ - iefimerida.gr

Νέα απώλεια βαθμών της Μπαρτσελόνα
Νέα απώλεια βαθμών για την Μπαρτσελόνα / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Επισήμως, ο Λιονέλ Μέσι έμεινε εκτός από τον εντός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Εϊμπάρ για τη 16η αγωνιστική της Primera Division εξαιτίας προβλήματος στον αριστερό αστράγαλο.

Τα ισπανικά ΜΜΕ δεν... πείστηκαν από την επίσημη τοποθέτηση των «μπλαουγκράνα», όμως η ουσία είναι πως οι Καταλανοί χωρίς τον «ψύλλο» στη σύνθεσή τους «γκέλαραν» ξανά, μένοντας στο 1-1 με τους Βάσκους, και παρέμειναν στην 6η θέση της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

«Μοιραίος» για την «Μπάρτσα» ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 8ο λεπτό, ενώ είδε το VAR να του στερεί το γκολ που σημείωσε στο 25' λόγω οφσάιντ. Η βραδιά για την Μπαρτσελόνα «στράβωσε» ακόμη περισσότερο στο 57', όταν ο Γκαρθία Κίκε εκμεταλλεύθηκε το μεγάλο λάθος του Αραούχο, έκλεψε την μπάλα και έκανε το 0-1.

Στο 67', ο Ουσμάν Ντεμπελέ, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Ντεστ, με ωραία εκτέλεση έφερε το ματς στα... ίσα κι «έσωσε» τουλάχιστον τον ένα βαθμό για την Μπαρτσελόνα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τρινκάο έχασε απίστευτη ευκαιρία για να χαρίσει τη νίκη στους Καταλανούς, όμως το πλασέ του σε τετ-α-τετ έφυγε ελάχιστα άουτ.

Νωρίτερα, η Σεβίλη επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία τις τελευταίες εβδομάδες. Η κάτοχος του περσινού Europa League νίκησε εύκολα τη Βιγιαρεάλ με 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», έσπασε το επί 13 ματς αήττητο σερί της, την έπιασε στους 26 βαθμούς (όσους έχει και η Σοσιεδάδ), και έχοντας δύο αγώνες λιγότερους «βλέπει» ακόμη πιο... ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, όπου έχουν στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή οι δύο «μεγάλοι» της Μαδρίτης.
Τα γκολ για την ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγι σημείωσαν οι Οκάμπος με πέναλτι στο 8ο λεπτό και Ελ Νεσιρί στο 53ο.