Ιωνικός-Βόλος 0-1: Έφυγαν με το «διπλό» από τη Νίκαια οι Θεσσαλοί, χάρη σε πέναλτι στο 90' [βίντεο] - iefimerida.gr

Ιωνικός-Βόλος, Super League
Ιωνικός-Βόλος, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Βόλος κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα του Ιωνικού με σκορ 1-0, στο ματς που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλοί κέρδισαν πέναλτι στο 90ό λεπτό μετά από χέρι του Τσιγκρίνσκι, σε μια φάση όπου έγινε χρήση του VAR, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Οζέγκοβιτς.

Με αυτήν την ήττα ο Ιωνικός συνέχισε να είναι ουραγός στη βαθμολογία έχοντας 8 βαθμούς ενώ ο Βόλος πήγε στους 29 και πέρασε τον Άρη.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Οζέγκοβιτς έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν στο 8’ μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να απειλήσει από πλάγια θέση, αλλά οι Σόουζα και Βαλεριάνος του έκαναν τάκλιν και δεν τον άφησαν να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Στο 31’ ο νεοαποκτηθείς Άγγλος μέσος, Κέιν Γούλερι έκανε υπέροχη κίνηση στον κενό χώρο και πλάσαρε τον Κλέιμαν, αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου έκανε μία θαυμάσια επέμβαση στη γωνία του και απέκρουσε με υπερένταση.

Η ομάδα της Μαγνησίας έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία στο 45’, όταν από τη σέντρα του Μεθκίδα και το γύρισμα του Ντέλετιτς, ο Τσιρίνος πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Τσιγκρίνσκι έβαλε σωτήριο τάκλιν για την ομάδα του και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και στο 56’ πλησίασε το γκολ όταν από κόρνερ του Λοβέρα, ο Κάνιας έπιασε γυριστή κεφαλιά προς το πίσω δοκάρι, όμως ο Γούλερι δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 65’ ο διαιτητής Περράκης έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομαό στον Μπαριέντος, όμως έπειτα από υπόδειξη του VAR Τάσου Σιδηρόπουλος πήρε πίσω την απόφαση κι έδειξε κίτρινη κάρτα στον μεσοεπιθετικό του Βόλου.

Στο 73’ οι Νικαιώτες έχασαν άλλη μία καλή στιγμή με τον Μάντζη να μην μπορεί να εκτελέσει από εξαιρετική θέση μετά το γύρισμα του Βαλεριάνου, ενώ στο 87’ ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία του το σουτ του Ελευθεριάδη.

Στο 90’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι όταν στο σουτ του Οζέγκοβιτς χτύπησε στο χέρι του Τσιγκρίνσκι κι ο ρέφερι Περράκης έδειξε την άσπρη βούλα, έπειτα από υπόδειξη του VAR και on field review. Ο Οζέγκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, έκανε το 1-0 και χάρισε στην ομάδα του μία υπερπολύτιμη νίκη.

Καθοριστική για τους Βολιώτες ήταν βεβαίως και η καταπληκτική απόκρουση του Κλέιμαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ανάποδο ψαλίδι του Μάντζη, που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του και της έδωσε την πρώτη νίκη της μετά τις 10 Νοεμβρίου!