Η Μπαρτσελόνα κέρδισε 2-1 τη Βιγιαρεάλ, αλλά έχασε τον Μέσι - iefimerida.gr

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε 2-1 τη Βιγιαρεάλ, αλλά έχασε τον Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι τραυματίας δέχεται πρώτες βοήθειες
Η Μπαρτσελόνα νίκησε, ο Μέσι τραυματίστηκε / Φωτογραφία: Twitter, Barcelona fc

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες στο Ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε στο «Καμπ Νόου» 2-1 την Βιγιαρεάλ, αλλά το κακό είναι πως τραυματίστηκε ο Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός που επέστρεψε στο ρόστερ της ομάδας μετά την ανάδειξή του ως κορυφαίος παίκτης της χρονιάς από τη FIFA, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο, καθώς είχε ενοχλήσεις στο πόδι και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Την δουλειά του πάντως την είχε κάνει ήδη στο 6’ όταν από δικό του κόρνερ, ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ. Στο 15’ ο Αρτούρ διπλασίασε το προβάδισμα των «μπλαουγκράνα» με υπέροχο σουτ, ενώ η Βιγιαρεάλ μείωσε στο 44’ με ωραίο γκολ του Σάντι Καθόρλα.

Η απουσία του Μέσι στο δεύτερο ημίχρονο έκανε δύσκολα τα πράγματα για τους Καταλανούς, που ωστόσο κράτησαν τη νίκη και πλησίασαν στον πόντο τις Ρεάλ, Γρανάδα και Μπιλμπάο που βρίσκονται στη κορυφή (Ρεάλ και Μπιλμπάο παίζουν σήμερα με Οσασούνα και Λεγανιές αντίστοιχα)

Στα άλλα δύο ματς της βραδιάς, η πρωτοπόρος Γρανάδα έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, ενώ η Μπέτις πήρε σημαντική νίκη επί της Λεβάντε με 3-1.