Δεν χάνει τίτλο η Μπάγερν: Σήκωσε και το Super Cup με νίκη επί της Σεβίλλης (2-1) στην παράταση - iefimerida.gr

Παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν γκολ επί της Σεβίλλης
Ο Μαρτίνεθ σκοράρει και χαρίζει το Super Cup της Ευρώπης στην Μπάγερν ./ Φωτογραφία: AP

Εναν ακόμη τίτλο κατέκτησε η Μπάγερν Μονάχου.

Μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο Γερμανίας, αλλά και την κατάκτηση του Champions League, οι Βαυαροί κατέκτησαν και το Super Cup της UEFA, επικρατώντας της Σεβίλλης με 2-1.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η Σεβίλλη πάλεψε να πάει το ματς μέχρι τα πέναλτι και να διεκδικήσει εκεί το τρόπαιο. Προηγήθηκε με πέναλτι του Οκάμπος στο 13’ , με τον Γκορέτσκα να ισοφαρίζει στο 34’. Η Μπάγερν πίεζε σε όλη την διάρκεια του τελικού στην «Πούσκας Αρένα» ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Σεβίλλη είχε ξεμείνει καθαρά από δυνάμεις και προσπαθούσε να αμυνθεί ώστε να πάει στην «ρουλέτα» των πέναλτι τον τίτλο. Ομως ο Χαβιέ Μαρτίνεθ στο 104’ και αφού μπήκε στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα, έδωσε την λύση στην Μπάγερν, χαρίζοντάς της το τέταρτο τρόπαιο σε μία ονειρεμένη χρονιά.

Μπάγερν – Σεβίλλη 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Μπάγερν: Νόιερ, Παβάρ, Σούλε, Αλάμπα (112’ Μπόατενγκ), Χερνάντες (99’ Μαρτίνεθ), Κίμιχ, Γκορέτσκα (99’ Ντέιβις), Σανέ (70’ Τολισό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι

Σεβίλλη: Μπούνου, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Εσκουντέρο, Τζόρνταν (94’ Βάσκεζ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (56’ Τόρες), Σούσο (73’ Γκούντελ), ντε Γιονγκ (56’ Ελ Νεσίρι), Οκάμπος