Η Μούχοβα που απέκλεισε την Σάκκαρη, προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros - iefimerida.gr

Η Μούχοβα που απέκλεισε την Σάκκαρη, προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros

Η Καρολίνα Μούχοβα πανηγυρίζει
Η Καρολίνα Μούχοβα πέρασε στον τελικό του Roland Garros / Φωτογραφία: AP

Η Καρολίνα Μούχοβα, η Τσέχα που απέκλεισε την Μαρία Σάκκαρη στον πρώτο γύρο του Roland Garros, είναι η πρώτη φιναλίστ του τελικού της διοργάνωσης!

Η Τσέχα πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της, καθώς σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό, επιβλήθηκε της Αρίνα Σαμπαλένκα με 2-1 σετ.

Το ματς κράτησε 3 ώρες και 13 λεπτά, με την Τσέχα να κερδίζει το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, με τα σετ να έχουν ως εξής: 7-6, 6-7, 7-5.

Η Μούχοβα είχε το εκπληκτικό 5/5 σε break points που ήταν καθοριστικό για το ματς, όπως καθοριστικά ήταν τα δύο συνεχόμενα «εγκληματικά» λάθη της Σαμπαλένκα που στο υπέρ της 40-15 στο 5-6 του τρίτου σετ, αστόχησε στα σερβίς της, δίνοντας την ευκαιρία στην Μούχοβα να κάνει το break και στο σερβίς της να πάρει το ματς.

Το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι πως στο τρίτο σετ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 5-2, ενώ η Σαμπαλένκα είχε και match point στο 8ο game, το οποίο έσβησε η Τσέχα, για να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

H Λευκορωσίδα πλήρωσε τα αβίαστα λάθη της (53 έναντι 27 της Τσέχας) σε έναν οδυνηρό αποκλεισμό αφού αν η Σβιόντεκ πάει στον τελικό, θα κρατήσει το Νο1 και η ίδια θα μείνει στο Νο2.

Αυτή είναι η πρώτη της παρουσία σε τελικό grand slam και αργότερα θα μάθει αν αντίπαλός της θα είναι το Νο1 του κόσμου, η Ιγκα Σβιόντεκ ή η Βραζιλιάνα Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια.