Premier League: Η Αρσεναλ «απέδρασε» με το «Χ» από την έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - iefimerida.gr

Ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πανηγυρίζει
Το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Αρσεναλ επί της Γιουνάιτεντ / Φωτογραφία: AP

Σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο ήταν ως... βαρετό, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, κλείνοντας την 7η αγωνιστική της Premier League.

Το παιχνίδι ως το 43’ κύλησε χωρίς φάσεις και μόνο στα τελευταία δύο λεπτά «άναψε» το ματς. Στο 43’ ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε τον Ράσφορντ πριν πλασάρει σε κενή εστία, στο 44’ ο Σάκα είδε τον Ντε Χέα να αποκρούει το σουτ του και στο 45’ ήρθε το 1-0 για την Γιουνάιτεντ. Το γκολ έβαλε ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής, σημαδεύοντας το «παραθυράκι» του Λένο.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αρσεναλ άρχισε να πιέζει περισσότερο για ένα γκολ. Έχασε μια ευκαιρία στο 52’ με τον Τορέιρα, αλλά η ισοφάριση ήρθε από τον Ομπαμεγιάνγκ στο 58’, που πλάσαρε έξυπνα, σε ένα τέρμα που χρειάστηκε το VAR, καθώς ο επόπτης είχε δείξει λανθασμένα πως ο παίκτης των «κανονιέρηδων» ήταν οφσάιντ.

Η ομάδα του Λονδίνου μάλιστα θα μπορούσε να έχει φύγει και με τη νίκη από το ματς, όμως ο Σάκα έχασε τεράστια ευκαιρία στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο τελευταίο μισάωρο ωστόσο, η ομάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πίεσε για να πάρει τη νίκη, όμως οι ευκαιρίες των ΜακΤόμινεϊ (70’), Μαγκουάιρ (73’) και Ράσφορντ (90’) δεν μετατράπηκαν σε γκολ.

Η Αρσεναλ με αυτή την ισοπαλία βρίσκεται στην 4η θέση με 12 βαθμούς, αρκετά όμως πίσω από την κορυφή. Ακόμη πιο πίσω, στην 10η, έπεσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.