Η ΑΕΚ κέρδισε (80-69) τον ΠΑΟΚ σε φιλικό στο ΟΑΚΑ

Ο Νίκος Ζήσης στο φιλικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Αν και ζορίστηκε πολύ για τρία δεκάλεπτα, η ΑΕΚ έπιασε καλή απόδοση στο τελευταίο και επικράτησε του μαχητικού ΠΑΟΚ σε φιλικό στο ΟΑΚΑ με 80-69.

Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους απέναντι στην παλιά του ομάδα, ενώ 10 είχε ο Κιθ Λάνγκφορντ και 11 ο Ταϊρίς Ράις. Από την ομάδα του Κώστα Μέξα ο Ζερμέιν Λοβ με 12 και ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 11 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Η «Ένωση» προηγήθηκε νωρίς με 11-4, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν προπορευόμενοι τόσο το πρώτο (13-15), όσο και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στην τρίτη περίοδο η Κυπελλούχος πέρασε με 47-41, αλλά οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία, 56-56. Η ΑΕΚ με καλή άμυνα και με πόντους στο ανοιχτό γήπεδο ξέφυγε με 73-61 και έφτασε στη νίκη.

Για τους κιτρινόμαυρους δεν αγωνίστηκε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς λόγω στομαχικών διαταραχών, αλλά και ο Μάρκους Σλότερ λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό γόνατο. Eπίσης έμεινε εκτός ο Ματ Λοτζέσκι που μόλις προ ημερών ξεπέρασε μια θλάση.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 80-69

Δεκάλεπτα: 13-15. 34-36, 56-56, 80-69

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 22, Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Κώστας Μέξας): Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.