Χάντμπολ: Ηττα στις λεπτομέρειες για την ΑΕΚ στη Λισαβόνα, 31-30 από τη Σπόρτινγκ - iefimerida.gr

Στις λεπτομέρειες έχασε η ΑΕΚ τον αγώνα της Λισαβόνας κόντρα στη Σπόρτινγκ
Στις λεπτομέρειες έχασε η ΑΕΚ τον αγώνα της Λισαβόνας κόντρα στη Σπόρτινγκ / Φωτογραφία: aek.gr

Τη δεύτερη διαδοχική ήττα της στον 4ο όμιλο του European League γνώρισε την Τρίτη (23/11) η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ.

Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης εβδομάδας από την Πέλιστερ στη Χαλκίδα, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έχασε στη Λισαβόνα από τη Σπόρτινγκ με 31-30, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, και «έπεσε» από την κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίος της Ενωσης, η οποία στο ημίχρονο προηγήθηκε με 15-14, ήταν ο Μυλωνάς με 6 γκολ. Πλάθα και Ουγκάλντε με 5 τέρματα έκαστος τον ακολούθησαν σε απόδοση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο τερματοφύλακας Μπουκοβίνας με συνολικά 10/33 αποκρούσεις, την ώρα που την ΑΕΚ «εκτέλεσαν» οι Σένγκαρτ (8 γκολ) και Ταβάρες (7 γκολ).

Πάντως, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία, αλλά το σουτ του Ουγκάλντε στην τελευταία φάση του αγώνα σταμάτησε στο δοκάρι.

Το ματς

Ολο το ματς στο «Pavilhao Joao Rocha» ήταν αμφίρροπο, κάτι που φάνηκε από την αρχή, καθώς οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «χτίσει» αξιόλογο προβάδισμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ στο πρώτο μέρος ήταν το +2 του «δικεφάλου», όταν προηγήθηκε 8-6 στο 14', χάρη σε τέρματα των Πλάθα και Ηλιόπουλου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 9-8, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (12-11) με γκολ του Αραμπατζή στο 21'. Η Ενωση πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με ένα γκολ διαφορά (15-14), καθώς κάθε φορά που η Σπόρτινγκ έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, είχε τις απαντήσεις.

Σημαντική συμβολή στο μικρό προβάδισμα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε και ο Μπουκοβίνας με 33% σε ποσοστό επεμβάσεων (7/21 αποκρούσεις), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν χωρίς τον Τζηρά που αποβλήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό.

Μισό λεπτό μετά την έναρξη του β' μέρους ο Καλόμοιρος έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στον «δικέφαλο» (16-14), το οποίο διατήρησε έως το 33', όταν ο Πλάθα έκανε το 18-16. Ακολούθησαν δύο σερί γκολ της Σπόρτινγκ με τους Ρουέσγκα και Τίντεμαντ για το 18-18 στο 34', αλλά ο Ουγκάλντε έδωσε ξανά την πρωτοπορία στην ΑΕΚ (19-18) στο 35'.

Ομως, τα «λιοντάρια» αντέδρασαν, πέτυχαν τρία διαδοχικά γκολ με τους Ταβάρες (2) και Μαρτίμ Μότα ντα Κόστα και προηγήθηκαν 21-19 στο 39'. Ο Ουγκάλντε μείωσε, αλλά οι Ρουέσγκα, Φρανσίσκο Μότα ντα Κόστα και Ταβάρες έφεραν για πρώτη φορά τη Σπόρτινγκ στο +4 (24-20) στο 43'. Η εξέλιξη αυτή είχε ως αποτέλεσμα η Ενωση να βρεθεί να κυνηγά το σκορ, αλλά δεν παρέδωσε τα όπλα, καθώς με γκολ των Αραμπατζή, Μυλωνά και Παπαδιονυσίου μείωσε σε 25-24 στο 48'.

Στη συνέχεια η πορτογαλική ομάδα αποκτούσε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά η ελληνική μείωσε, παρότι «έχασε» λόγω αποβολής για επικίνδυνο μαρκάρισμα και τον Πλάθα στο 49', με τον Αραμπατζή να κάνει στο 55' το 28-27. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου στο +2 με τον Ντα Κόστα (29-27), προτού ο Ουγκάλντε μειώσει σε 29-28 στο 57', αλλά ο Ταβάρες έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στα «λιοντάρια» (30-28).

Ο Δικαιούλιας μείωσε σε 30-29, ενώ ο Σένγκαρτ έφερε ξανά τη Σπόρτινγκ στο +2 (31-29), 75 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Αραμπατζής μείωσε σε 31-30, 35 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, αφού το σουτ του Ουγκάλντε στο τέλος σταμάτησε στο δοκάρι, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη δεύτερη σερί ήττα της στον 4ο όμιλο.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-ΑΕΚ 31-30

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρικάρντο Κόστα): Αραούζο, Φρανσίσκο Μότα ντα Κόστα 1, Σουάρεθ 2, Τίντεμαντ 2, Γκαρσίας Ζοζέ, Ρουέσγκα 4, Σαλβαντόρ, Αρσενασβίλι 1, Γκασαμά 1, Ταβάρες 7, Γκασπάρ, Ραμίρες, Σένγκαρτ 8, Μπελκαϊέντ, Φολκές, Μαρτίμ Μότα ντα Κόστα 5.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Μπριάτκα, Τζηράς, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 5, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 5, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 3, Μπεριά.