Γουόριορς -Μπακς 122-121: Ελειψε ο Γιάννης και έκανε… πάρτι ο Κάρι - iefimerida.gr

Γουόριορς -Μπακς 122-121: Ελειψε ο Γιάννης και έκανε… πάρτι ο Κάρι

Μονομαχία Μίντλετον και Γουίγκινς
Φωτογραφία: AP

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μιλγουόκι Μπακς πήγαν να αντιμετωπίσουν στο Σαν Φρανσίσκο τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Και το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθούν αν και πάλεψαν το παιχνίδι. Οι Γουόριορς επικράτησαν με σκορ 122-121 έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον Στεφ Κάρι. Ο δις MVP του πρωταθλήματος σημείωσε 41 πόντους έχοντας 14/21 σουτ (5 τρίποντα) και 8/9 βολές, παίρνοντας την ομάδα στην πλάτη του.

Για τους Μπακς, οι Χόλιντεϊ (29π.) και Μίντλετον (28π.) καθοδήγησαν την επίθεση της ομάδας, ωστόσο η κακή τέταρτη περίοδος έφερε την ήττα για τα «ελάφια». Είχαν την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να πάρουν τη νίκη ωστόσο, όμως το σουτ του Μίντλετον δεν ήταν εύστοχο.

Συμμετοχή στο ματς είχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που ήταν θετικός. Σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους (4/4 σουτ, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ και μία ασίστ.