Γουίμπλεντον: Εμφατικό ξεκίνημα για τη Μαρία Σάκκαρη, νίκη-πρόκριση στους «64» [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη σε στιγμιότυπο από τον αγώνα της με την Πέρα
Η Μαρία Σάκκαρη σε στιγμιότυπο από τον αγώνα της με την Πέρα / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Με το δεξί ξεκίνησε την πορεία της στο φημισμένο γκραν σλαμ του Γουίμπλεντον η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (7-6, 6-3) της Αμερικανίδας Μπερνάντα Πέρα και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, και συγκεκριμένα στους «64» του θεσμού.

Η Μαρία Σάκκαρη πάντως... τα χρειάστηκε στο πρώτο σετ. Η Πέρα τής έκανε μπρέικ νωρίς, ωστόσο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανταπέδωσε με μπρέικ αμέσως και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Σάκκαρη ήταν αποφασιστική, πήρε το τάι μπρέικ με 7-4 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Μαρία ξεκίνησε... φουριόζα, κάνοντας μπρέικ στην αντίπαλό της στο πρώτο γκέιμ, πήρε το δεύτερο γκέιμ στο δικό της σερβίς, ξαναέκανε μπρέικ στην Πέρα και βρέθηκε να προηγείται, εκμεταλλευόμενη και το σερβίς της, με 4-0 στα γκέιμ. Ωστόσο, η Αμερικανίδα δεν παρέδωσε τα όπλα και μολονότι η Σάκκαρη είχε ματς πόιντ ενώ προηγείτο 5-2 γκέιμ, κατάφερε να κάνει το μπρέικ και να μειώσει σε 5-3. Αμέσως μετά όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το μπρέικ, κέρδισε με 6-3 και το δεύτερο σετ και έτσι πέρασε στην επόμενη φάση του Γουίμπλεντον.

Η Τσέχα Μπούζκοβα επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη

Στον επόμενο γύρο η Σάκκαρη (Νο 32 στην παγκόσμια κατάταξη) θα αντιμετωπίσει τη την Τσέχα Μαρί Μπούζκοβα (Νο 115 στον κόσμο), που επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-3) της Γερμανίδας Μόνα Μπάρτελ (Νο 96).

O αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη με την Μπούζκοβα είναι προγραμματισμένος για μεθαύριο, Τετάρτη 3 Ιουλίου, με ώρα έναρξης 13:00 (ώρα Ελλάδος).