Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός 1-0: Πάλεψαν αλλά λύγισαν στο Λονδίνο οι «ερυθρόλευκοι» - iefimerida.gr

Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός 1-0: Πάλεψαν αλλά λύγισαν στο Λονδίνο οι «ερυθρόλευκοι»

Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός, Europa League
Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός, Europa League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, με αποτέλεσμα η πρόκριση να ζορίσει αρκετά.

Οι Πειραιώτες στάθηκαν αξιοπρεπώς στην Αγγλία, αλλά το γκολ του Πακετά στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε τους 3 βαθμούς στα «σφυριά». Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 86', όταν ο Καμαρά από κοντά σημάδεψε το δοκάρι και κάπου εκεί οι ελπίδες για κάτι καλό έσβησαν.

Παράλληλα, η Φράιμπουργκ νίκησε εύκολα την Μπάτσκα Τοπόλα με 5-0 και έφτασε στους 9 βαθμούς, όσους έχουν και οι Άγγλοι, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 4 και οι Σέρβοι στον 1. Αυτό σημαίνει ότι οι «ερυθρόλευκοι» είναι το μεγάλο φαβορί για την τρίτη θέση και την ευρωπαϊκή συνέχεια μέσω του Conference League.

Ο Ολυμπιακός πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, ο Πακετά βρήκε τρόπο να τον «πληγώσει», ο Καμαρά έχασε... το άχαστο

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να κρατήσει τους γηπεδούχους μακριά από υποσχόμενες και απειλητικές φάσεις, με μόνο ψεγάδι κάποιες χαμένες μονομαχίες στον αέρα στις στημένες μπάλες.

Με τριάδα στη μεσαία γραμμή, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεξίματα και κάλυπταν χώρους, αλλά η κυκλοφορία της μπάλας στιγματιζόταν από τις αρκετές λάθος πάσες.

Η πρώτη αξιομνημόνευτη στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 13ο λεπτό, όταν ο Μπενραχμά βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και αριστερά, έπιασε τεχνικό σουτ και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 16' μια κεφαλιά του Μπόουεν πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ στο 32' νέο σουτ του Μπενραχμά απέκρουσε δύσκολα ο Έλληνας γκολκίπερ.

Στο 34' μια κεφαλιά του Αγκέρ έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 35', με τον Ορτέγκα να πλαγιοκοπεί από αριστερά και να γυρίζει την μπάλα στον Ποντένσε, που αστόχησε από θέση βολής.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα απείλησε για δεύτερη φορά, όταν ο Φορτούνης έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε στην περιοχή και σούταρε άστοχα με το αριστερό στο 51'.

Οι Άγγλοι «απάντησαν» στο 63', με τον Μπόουεν να γυρίζει για τον Γουόρντ-Πράους από αριστερά, που σούταρε αμαρκάριστος από το όριο της περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Τελικά, το σκορ άνοιξε στο 74', όταν ο Γουόρντ-Πράους έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο Πακετά σκόραρε. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, αλλά με την παρέμβαση του VAR το γκολ μέτρησε.

Αμέσως ο Μαρτίνεθ πέρασε στο παιχνίδι Σκάρπα και Μασούρα για να κάνει πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, που είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση στο 86', αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς η κεφαλιά του Καμαρά κατέληξε στο δοκάρι του Φαμπιάνκσι.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν για τους Πειραιώτες. Στο 88' ο Ροντινέι πάτησε περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.