ΝΒΑ: Ο «διπλός» Αντετοκούνμπο δεν έφτανε στους Μπακς -Ηττα με 111-104 του Μιλγουόκι από τους Χοκς [βίντεο] - iefimerida.gr

Γιάννης Αντετοκούνμπο Μπακς κάρφωμα ματς με Χοκς
Το ρεσιτάλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν έφτανε στους Μπακς για να πάρουν τη νίκη /Φωτογραφία: AP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε άλλη μια σπουδαία μπασκετική παράσταση στο ΝΒΑ και τελείωσε το ματς απέναντι στην Ατλάντα με «double double», αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μπακς για να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Χοκς και έτσι τα «ελάφια» ηττήθηκαν από τα «γεράκια» με 111-104.

Ο Ελληνας σούπερ σταρ των Μπακς και του ΝΒΑ έδωσε άλλο ένα ρεσιτάλ και τελείωσε το παιχνίδι «διπλός». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε 35 λεπτά στο παρκέ και είχε απολογισμό 31 πόντους (με 10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/10 βολές), ενώ πήρε και 14 ριμπάουντ. Ο «Greek Freak» δεν έμεινε όμως, μόνο εκεί και είχε ακόμα 4 ασίστ, 2 κοψίματα, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι Μπακς έδειξαν μέχρι το τρίτο 12λεπτο ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη και μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ με 78-70. Στην 4η περίοδο όμως, τα «γεράκια» πήραν τα ηνία, ενώ τα «ελάφια» έμειναν από βενζίνη. Οι Χοκς έκαναν ένα επιμέρους σκορ 41-26 και πήραν τη νίκη.

Από το Μιλγουόκι οι Μίντλετον και Χόλιντεϊ είχαν από 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 4 λεπτά, αλλά έμεινε άποντος. Από τους Χοκς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 32 πόντους (με 6/11 τρίποντα), αλλά σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξε ο Λου Ουίλιαμς (15π., 4ασ.) που έβαλε καθοριστικά τρίποντα στην 4η περίοδο.