Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός 5-0: Εφιαλτική βραδιά και τώρα σκέφτεται το Conference [βίντεο] - iefimerida.gr

Απογοητευμένος Φορτούνης
Εφιαλτική νύχτα για τον Ολυμπιακό στην έδρα της Φράιμπουργκ / Φωτογραφία: Eurokinissi, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ

Ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, με «δήμιο» τον Γκρέγκοριτς, έσβησε γρήγορα τις όποιες ελπίδες είχε ο Ολυμπιακός να συνεχίσει στο Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν με 4-0 στο ημίχρονο, με χατ-τρικ του Αυστριακού επιθετικού της Φράιμπουργκ και ένα γκολ του Σιντίλια, με την άμυνα των Πειραιωτών να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Εκεί το βράδυ φάνηκε ότι θα γίνει εφιαλτικό.

Με τους Γερμανούς να πατούν… φρένο, το παιχνίδι έκλεισε με σκορ 5-0 υπέρ τους χάρη σε τέρμα του Ντόαν. Αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε θέση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης για τη Φράιμπουργκ, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει την πρόκριση στο Conference League την τελευταία αγωνιστική με την Τόπολα στο «Γ. Καραϊσκάκης», έχοντας το πλεονέκτημα ότι του κάνει και η ισοπαλία.

Το ένα λάθος μετά το άλλο ο Ολυμπιακός, έδωσε απλόχερα «δώρα» στη Φράιμπουργκ

Μόλις στο 3’ οι Γερμανοί έφεραν τον Ολυμπιακό με την πλάτη στον τοίχο. Ο Εγκεστέιν έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Γκρέγκοριτς και, παρότι είχε τον Ρέτσο στην πλάτη του, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν καλά καλά συνέλθουν οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα, πάλι από τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε μόνος του σε εξαιρετική θέση και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Πασχαλάκη για το 2-0, μόλις στο 8’.

Μετά την ψυχρολουσία, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Αντίθετα, ο Γκρέγκοριτς έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το χατ-τρικ μέσα μόλις σε 19 λεπτά, όταν από τη μικρή περιοχή αστόχησε, σουτάροντας με το κακό του πόδι (αριστερό).

Στο 33' ο Αλεξανδρόπουλος απείλησε διπλά τους γηπεδούχους. Αρχικά με σουτ που ο Λάινχαρτ έκανε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην εκτέλεση που ακολούθησε, έπιασε την κεφαλιά, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί της γερμανικής ομάδας.

Ωστόσο, ο Αυστριακός δεν αστόχησε στην επόμενη μεγάλη φάση που βρήκε. Αυτό που δεν έκανε στο 19’, το έκανε στο 36’... Πάλι βρέθηκε ανενόχλητος στην «καρδιά της άμυνας» των Πειραιωτών και έπειτα από σέντρα του Μακένγκο, έκανε με νέα κεφαλιά το 3-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στο 42’ και το 4-0 έπειτα από τραγικό διώξιμο της άμυνας και εξαιρετικό συνδυασμό των γηπεδούχων που ολοκληρώθηκε με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Σιντίλια.

Οι Γερμανοί άφησαν... το πόδι από το γκάζι, με τραυματισμό αποχώρησε ο Ποντένσε

Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε και το δεύτερο μέρος για τους Πειραιώτες, καθώς ο Ποντέσε τραυματίστηκε άσχημα στον αχίλλειο από πάτημα του Σιντίλια. Αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, σε μία πολύ σημαντική απώλεια για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνες.

Η Φράιμπουργκ «έκατσε» σε αυτό το 4-0 στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν ρίσκα από τη στιγμή που όλα είχαν κριθεί από το πρώτο 45λεπτο. Αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην πρώτη και μοναδική ουσιαστική ευκαιρία του δεύτερου 45λεπτου ήρθε και το πέμπτο γκολ της αναμέτρησης, σε κόντρα επίθεση των Γερμανών με κακό κόψιμο του Έσε και πλασέ του Ντόαν στο 77'.

Το 5-0 επισφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο γήπεδο, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει στην Ελλάδα με μια πολύ βαριά ήττα, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη. Πλέον, μένει οι «ερυθρόλευκοι» να... μαζέψουν τα κομμάτια τους, καθώς καλούνται να επιστρέψουν στην ελληνική πραγματικότητα και να εξασφαλίσουν ότι θα έχουν ευρωπαϊκή παρουσία και με το νέο έτος.