Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός 1-1: Ψυχρολουσία στο 93' και τέλος η Ευρώπη -Όλα χάθηκαν στις καθυστερήσεις - iefimerida.gr

Ο Πασχαλάκης του Ολυμπιακού στο ματς κόντρα στη Φράιμπουργκ
Εκπληκτικός ήταν ο Πασχαλάκης στο ματς κόντρα στη Φράιμπουργκ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 1-1 στη Γερμανία με τη Φράιμπουργκ για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να έμεινε αήττητος για δεύτερο συνεχή εκτός έδρας αγώνα στο Europa League και να έφυγε με βαθμό (1-1) από την έδρα της Φράιμπουργκ, στην πρώτη ισοπαλία της ιστορίας του επί γερμανικού εδάφους, αλλά οι καθυστερήσεις τον «πλήγωσαν» για ακόμη μια φορά.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Μίτσελ δέχθηκαν γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο ισοφάρισε η Φράιμπουργκ, ενώ σχεδόν ταυτόχρονα, επίσης στα... χασομέρια, η Ναντ επικρατούσε με 2-1 της Καραμπάγκ στη Γαλλία, γεγονός που δεν αφήνει κανένα περιθώριο στην ελληνική ομάδα για συνέχεια ούτε στο Conference League.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν στο πρώτο ημίχρονο την καλύτερη εμφάνισή τους μέχρι στιγμής στη σεζόν, έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν με διαφορά δύο τερμάτων, αλλά στο τέλος όλα τους πήγαν στραβά. Έτσι, το παιχνίδι της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Ναντ, στο Καραϊσκάκη, αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα

Η ομάδα του Μίτσελ, σε σχηματισμό 4-4-2, έδειξε αμέσως την πρόθεσή της. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και μάλιστα απείλησε στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με το σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Μπιέλ στην αντεπίθεση, να περνά ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17'. Ο Μασούρας έφυγε στο χώρο από πάσα του Άβιλα, γύρισε προς το πέναλτι, ο Μπιέλ έκανε το πλασέ, ο Φλέκεν απέκρουσε, αλλά ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 23', ο Μασούρας έχασε τεράστια ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Προσπέρασε τον Φλέκεν και μπροστά του είχε κενή εστία, ωστόσο αστόχησε και έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό μέρος των διχτύων.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και δημιούργησαν ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ στο 35', με τον Ελ Αραμπί να δίνει στον Μασούρα που ξεπέρασε τον Φλέκεν και γύρισε την μπάλα από πλάγια, αλλά τη στιγμή που ο Μπιέλ πήγε να σκοράρει σε άδεια εστία, τον κόντραρε αμυντικός της Φράιμπουργκ με σωτήριο τάκλιν.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Φράιμπουργκ προσπαθούσε να ισοφαρίσει, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει τελική προσπάθεια στην εστία του Πασχαλάκη.

Το déjà vu στη φετινή πορεία του Ολυμπιακού το Europa League τελείωσε και μαθηματική την ευρωπαϊκή συνέχεια

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς άνοιξε, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πιο εύκολα στις αντίπαλες περιοχές και να απειλούν.

Η Φράιμπουργκ ανέβασε την πίεσή της και έχασε την πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι στο 59', όταν ο Κίμπλερ σούταρε πολύ δυνατά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε μια απίθανη απόκρουση με το ένα χέρι.

Ο Έλληνας πορτιέρε έκανε το ίδιο και στο 77', όταν σταμάτησε το σουτ του Πέτερσεν από κοντά. Στη συνέχεια ο Πασχαλάκης έβγαλε στο 81' την καρφωτή κεφαλιά του Γκίντερ και στο 88' νέα εξ επαφής κεφαλιά του Γέονγκ.

Η ασφυκτική πίεση των Γερμανών απέδωσε καρπούς στο 90+3', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κίμπλερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 1-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπα δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ναντ σκόραρε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στην Καραμπάγκ, κάτι το οποίο σημαίνει πως η ευρωπαϊκή συνέχεια τελείωσε και μαθηματικά το βράδυ της Πέμπτης (27/10).

Φράιμπουργκ - Ολυμπιακός 1-1

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ (77' Σιντίλια), Γκίντερ, Κεϊτέλ (63' Εγκεστάιν), Χέφλερ, Ντόαν (63' Βάισχοπτ), Γκρίφο, Γκρέγκοριτς (72' Πέτερσεν), Κιερέ (63' Γου)

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (82' Ρέτσος), Εμβιλά, Χουάνγκ, Γκ. Ροντρίγκες (39' Ρέαμπτσιουκ), Μασούρας (82' Βαλμπουενά), Μπιέλ (69' Κούντε), Ελ Αραμπί (82' Ουί Τζο).