Formula 1: Νικητής ο Verstappen-Δράματα στη Βαρκελώνη, εκτός βάθρου η Ferrari, ολικές ανατροπές στη βαθμολογία - iefimerida.gr

Formula 1 Max Verstappen
Max Verstappen

Νικητής του έκτου γύρου του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1 στη Βαρκελώνη ο Max Verstappen σε ένα γκραν πρι γεμάτο δράματα και ανατροπές μέχρι τέλους.

Δεύτερος τερμάτισε o Sezio Perez με τη δεύτερη Red Bull και τρίτος ο Russell με τη Mercedes, στο πρώτο βάθρο της χρονιάς που δεν είχε Ferrari!

Αυτό το γκραν πρι της Βαρκελώνης έφερε και την ολική ανατροπή στους πίνακες του πρωταθλήματος τόσο των οδηγών όσο και των κατασκευαστών με την Red Bull να εξοστρακίζει από την πρώτη θέση τη Ferrari.

Τέταρτος τερμάτισε ο Carlos Sainz και πέμπτος ο Lewis Hamilton, ο οποίος έχασε την τέταρτη θέση στον τελευταίο γύρο μετά από διαρροή νερού που είχε το μονοθέσιο με τους μηχανικούς του να τον προειδοποιούν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ακόμη και για εγκατάλειψη.
Δεν εγκατέλειψε, έχασε όμως την τέταρτη θέση, ωστόσο η Mercedes μετά από έξι γκραν πρι δείχνει να το έχει βρει και παραλίγο σήμερα να κάνει το 3-4.

Ολη η μάχη Hamilton-Sainz στους τελευταίους γύρους και η τριπλή εναλλαγή για την τέταρτη θέση:

Formula 1 στη Βαρκελώνη, γκραν πρι γεμάτο δράματα και ανατροπές

Ολα αυτά ήταν η κατάληξη ενός γκραν πρι της Formula 1 γεμάτου δράματα και ανατροπές από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Τα δράματα ξεκίνησαν από την πρώτη στροφή με τον Lewis Hamilton που είχε εκκινήσει από την έκτη θέση είχε αναρριχηθεί στην πέμπτη και προσπαθούσε για την τέταρτη να πέφτει τελευταίος μετά από επαφή με τον Kevin Magnussen που του προκάλεσε κλατάρισμα ελαστικού. Το συμβάν κρίθηκε από τους αγωνοδίκες ως αγωνιστικό αν και ο Βρετανός δεν φαινόταν να έχει ευθύνη.

Τα δράματα κλιμακώθηκαν στη συνέχεια με τον Sainz αρχικά που βγήκε εκτός στην αμμοπαγίδα στη στροφή 40, ενώ τον ίδιο... δρόμο ακολούθησε δυο γύρους αργότερα και ο Max Verstappen πέφτοντας έτσι από την δεύτερη στην  τέταρτη θέση. Αργότερα αναφέρθηκε ότι κάποιες ριπές ανέμου ήταν η αιτία και για τις δύο αυτές εξόδους.

Ακολούθησαν σκληρές μάχες των δύο Red Bull με τον Russell. Αρχικά προσπάθησε ο Perez να προσπεράσει τον Russell, ανεπιτυχώς όμως. Αλλαξε αμέσως η στρατηγική των Red Bull με τον  Verstappen να περνά τον Perez και να επιχειρεί αυτός να προσπεράσει τον Russell. Αντιμετώπισε όμως μεγάλα προβλήματα με το DRS το οποίο δεν άνοιγει ή άνοιγε περιστασιακά με αποτέλεσμα να μην μπορεί επί αρκετούς γύρους να προσπεράσει τον Russell.

Με τον εκνευρισμό του Ολλανδού να περισσεύει και να γίνεται εμφανής, ακολούθησε μια πραγματικά εκπληκτική μάχη μεταξύ  Verstappen και Russell.

Την ίδια ώρα ο Perez δήλωνε σίγουρος για τον εαυτό του και ζητούσε από τους μηχανικούς του να πουν στον Verstappen να τον αφήσει να περάσει. Φυσικά αυτό δεν έγινε, αλλά λίγο αργότερα ο Verstappen μπήκε στα pits και ο Perez έμεινε στην τρίτη θέση πίσω από τον Βρετανό με τη Mercedes αρχίζοντας να τον πιέζει.

Εντωμεταξύ, το νέο δράμα ήρθε από τη Ferrari με τον πρωτοπόρο και με διαφορά που εξασφάλιζε σίγουρη νίκη Charles Leclerc να εγκαταλείπει λόγω κινητήρα! Απίστευτη ατυχία με τον επικεφαλής του πρωταθλήματος οδηγών, μέχρι σημερα, να χάνει σίγουρους και πολλούς πόντους.

Ετσι βρέθηκε στην πρωτοπορία του αγώνα ο Russell και ο Perez δεύτερος να τον πιέζει και τελικά να τον προσπερνά.

Ο Verstappen βγήκε στη δεύτερη θέση και στη συνέχεια ο Μεξικανός μπήκε στα pits και ο Ολλανδός πήρε επιτέλους την πρωτοπορία του αγώνα. Ένα ακόμη pit stop έφερε τον Verstappen πίσω από τον Perez ο οποίος έλαβε την εντολή όταν τον πλησιάσει ο Verstappen να τον αφήσει να περάσει. Για πρώτη φορά ο Μεξικανός διαμαρτυρήθηκε στον ασύρματο. «Αυτό δεν είναι δίκαιο, αλλά οκ», είπε. Το έκανε στον 49ο γύρο, με τον Verstappen να παίρνει την πρωτοπορία του αγώνα και να την κρατά ως το τέλος.

Formula 1: Οδηγός της ημέρας ο Lewis Hamilton

Ο Lewis Hamilton σε αντίθεση με τον Magnussen που δεν ανέκαμψε ποτέ από την 20ή θέση (τερμάτισε 17ος στα 18 μονοθέσια που τερμάτισαν) από 19ος τερμάτισε 5ος (θα τερμάτιζε 4ος αλλά στον τελευταίο γύρο είχε πρόβλημα διαρροής νερού στο μονοθέσιό του και έχασε τη θέση του). Φυσικά ψηφίστηκε οδηγός της ημέρας αφού έκανε μια πραγματικά θεαματική ανάκαμψη θυμίζοντας την απίστευτη οδήγησή του στη Βραζιλία στο πρωτάθλημα του 2021 σε ένα γκραν πρι, στο οποίο, στον κύριο αγώνα, εκκίνησε από τη 15η θέση και τερμάτισε πρώτος.

Ηταν μια πραγματικά εκπληκτική εμφάνιση για τον Lewis Hamilton ο οποίος μετά την επαφή με τον Magnussen πρότεινε στην ομάδα να εγκαταλείψει. Η Mercedes του απάντησε αρνητικά λέγοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει την 8η θέση. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως εντυπωσιακό φυσικά... Στις συνεντέυξεις μετά το τέλος του αγώνα τόσο ο ίδιος ο Lewis Hamilton όσο και το αφεντικό της Mercedes Toto Wolff εξήγησαν ότι με τον ρυθμό αγώνα του Βρετανού, αν δεν είχε πέσει επάνω του ο Magnussen στην πρώτη στροφή, θα είχε κερδίσει την αγώνα. Μίλησαν επίσης για ενθαρρυντικά σημάδια μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις και ελπίζουν σε νίκες στα επόμενα γκραν πρι.

Formula 1: Ανατροπές στους πίνακες του πρωταθλήματος οδηγών και κατασκευαστών

Η εγκατάλειψη του Leclerc έφερε και την ολική ανατροπή στους βαθμολογικούς πίνακες των πρωταθλημάτων οδηγών και κατασκευαστών της Formula 1, αφού για πρώτη φορά για φέτος πήρε κεφάλι η Red Bull και ο Max Varstappen.

Πλέον, πρώτος στο πρωτάθλημα οδηγών είναι ο Max Verstappen με 110 βαθμούς και ακολουθεί ο Charles Leclerc με 104.

Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών η Red Bull πήρε κεφάλι από τη Ferrari με την αυστριακή ομάδα να είναι πρώτη με 195 βαθμούς και η Ferrari δεύτερη με 169.