Formula 1 -F1: Μάγος Verstappen κέρδισε στην Ουγγαρία, διπλό βάθρο για Mercedes - iefimerida.gr

Formula 1 -F1: Μάγος Verstappen κέρδισε στην Ουγγαρία, διπλό βάθρο για Mercedes

Formula 1, Max Verstappen

Εκπληκτικός για μια ακόμη μια φορά ο Max Verstappen κέρδισε το γκραν πρι της Formula 1 -F1 στην Ουγγαρία εκκινώντας από τη 10η θέση.

Στο βάθρο και οι δύο οδηγοί της Mercedes. Δεύτερος τερμάτισε ο Lewis Hamilton (πήρε και τον επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο του αγώνα), ο οποίος εκκίνησε από την έβδομη θέση αλλά κατά τη διάρκεια του αγώνα απέδειξε για μια ακόμη φορά την οδηγική του κλάση, στο τέλος προσπερνώντας με εξαιρετική άνεση και τον team mate του Russell ο οποίος είχε εκκινήσει από την pole. Τρίτος λοιπόν ο μικρός Βρετανός της Mercedes ο οποίος εκκίνησε από την pole position αλλά δεν κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Κακή ημέρα για τις δύο Ferrari οι οποίες παρότι τερμάτισαν -και αυτό πλέον προσμετράται ως επίτευγμα- δεν ανέβηκαν στο βάθρο ούτε κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη 10η θέση του Verstappen ο οποίος πλέον, όπως και η Red Bull πατούν γκάζι και για τους δύο τίτλους.

Ο Carlos Sainz Junior με Ferrari ήταν τέταρτος, ο Sergio Perez με τη δεύτερη Red Bull τερμάτισε πέμπτος και ο Leclerc με το δεύτερο μονοθέσιο των «κόκκινων» έκτος, με αποτέλεσμα η αυστριακή ομάδα να «ανοίξει» κι άλλο το προβάδισμά της έναντι της «σκουντερία» στους κατασκευαστές (431 βαθμοί έναντι 334).

Εκτός από τα προβλήματα αξιοπιστίας των μονοθεσίων, η συχνά κακή στρατηγική και τα λάθη δείχνουν ότι δεν θα φέρουν κοντά σε κανέναν από τους δυο τίτλους τη Ferrari. Ολα αυτά την ίδια ώρα που η Mercedes κλείνει την απόσταση που την χώριζε από Red Bull και Ferrari με εμφανή πλεονέκτημα στη στρατηγική έναντι της τελευταίας, την εμπειρία και οδηγό έναν 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή.

Η όγδοη εφετινή νίκη του Max Verstappen φέρνει τον Ολλανδό με προβάδισμα 80 πόντων έναντι του Μονεγάσκου της Ferrari πριν το πολύ σημαντικό πάντα summer break της Formula 1.

Η καλή εκκίνηση του Russell, o τρομερός Verstappen και η σκληρή γόμα της Ferrari

Μολονότι εκκίνησε από τη δέκατη θέση, ο ρυθμός αγώνα του Max Verstappen ήταν... καταιγιστικός και άρχισε να «σκαρφαλώνει» στην κατάταξη του γκραν πρι. Την ίδια ώρα ο Russell κράτησε τις Ferrari πίσω του στην εκκίνηση, ωστόσο ο Leclerc προσπέρασε τον Βρετανό στον 35ο γύρο. Στη συνέχεια ο Μονεγάσκος μπήκε στα πιτ για να βάλει τη σκληρή γόμα, με αποτέλεσμα ο Verstappen να τον περάσει στον 42ο γύρο. Μολονότι ο Ολλανδός έκανε ένα τετ-α-κε λίγο αργότερα και έχασε τη θέση του, προσπέρασε ξανά τον Leclerc και βρέθηκε στην πρωτοπορία του αγώνα μετά τα πιτ-στοπ.

Ο Hamilton ήταν ταχύτατος στο τέλος και προσπέρασε τον Carlos Sainz στον 63ο (από τους 70) και τον Russell στον 65ο γύρο για να τερματίσει δεύτερος.

Πλέον για ένα μήνα η Formula 1 πάει... διακοπές και η αγωνιστική δράση ξαναρχίζει στις 28 Αυγούστου με το γκραν πρι του Βελγίου, στο περίφημο Spa.

Formula1 -F1: Αποτελέσματα γκρν πρι Ουγγαρίας