Final 4 Κυπέλλου Βόλει Ανδρών: ΠΑΟΚ και Φοίνικας πέρασαν στον τελικό -Νίκησαν Ολυμπιακό και Πήγασο αντίστοιχα - iefimerida.gr

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2, Final 4 βόλει ανδρών
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2, Final 4 βόλει ανδρών / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Ολοκληρώθηκαν οι ημιτελικοί για το Final 4 του κυπέλλου βόλει ανδρών που διεξάγεται στη Γλυφάδα.

Στον τελικό θα αναμετρηθεί ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος θα διεκδικήσει το πρώτο κύπελλο της ιστορίας του.

Η αναμέτρηση που θα αναδείξει τον κυπελλούχο Ελλάδος θα διεξαχθεί αύριο 1/4 στις 19:15.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-2

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου ημιτελικού και του «ντέρμπι» του Κυπέλλου Βόλεϊ Ανδρών κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε στο τάι-μπρεικ (3-2) τους «ερυθρόλευκους» και θα βρει απέναντί του στον μεγάλο τελικό τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Πήγασου Πολίχνης νωρίτερα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την διαφορά στο 8-5. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να είναι μπροστά στους πόντους κρατώντας μια μεγάλη απόσταση από τον Ολυμπιακό (20-14) και έτσι τελείωσαν το σετ υπέρ τους με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν υπέρ του Ολυμπιακού στην αρχή του, που προηγούταν με 8-1. Κατά την διάρκεια, ο ΠΑΟΚ πάρα το πολύ καλό παιχνίδι των ερυθρολεύκων κατάφερε να μειώσει για το 9-11. Παρόλα αυτά οι Πειραιώτες κράτησαν μια καλή απόσταση ασφαλείας και πήραν το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν πόντο-πόντο (5-4, 7-6, 8-7). Στην συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την διαφορά για το 15-11 και την κράτησαν (20-18) μέχρι το τέλος παίρνοντας το σετ με 25-22.

Ο Ολυμπιακός πήρε φόρα στο τέταρτο σετ πραγματοποιώντας ένα σερί 4-0, ενώ και στο υπόλοιπο ματς ήταν μπροστά (6-13). Οι ερυθρόλευκοι όπως προβλεπόταν από την αρχή σχεδόν του παιχνιδιού πήραν το σετ με 25-17 και έστειλα το αποτέλεσμα σε τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να είναι μπροστά στους πόντους (3-1) με τον Ολυμπιακό να απαντάει μετά από λίγο για το 3-2. Ύστερα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στο +4 (8-4) έχοντας μια καλή διαφορά από τους ερυθρόλευκους την οποία κράτησε και πήρε το σετ με 15-10 και το παιχνίδι με 3-2 παίρνοντας το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10

Πήγασος Πολίχνης – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 2-3

Νικητής ο Φοίνικας Σύρου με 3-2 σετ σε φοβερό ματς των ημιτελικών του Final-4 του Κυπέλλου Βόλεϊ Ανδρών κόντρα στον μαχητικό Πήγασο Πολίχνη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στους πόντους (4-4) με τον Φοίνικα Σύρου να παίρνει για λίγο κεφάλι και να ανεβάζει την διαφορά (5-7).

Στη συνέχεια, ο Πήγασος πήρε φόρα στο ματς με τον εξαιρετικό Νίκο Μήλη και πέρασε μπροστά με 21-15. Παρά την προσπάθεια, οι Συριανοί δεν κατάφεραν να «κόψουν» τους αντιπάλους και έχασαν το σετ με 25-19.

Η αρχή του δεύτερου σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, αφού οι δύο αντίπαλοι ήταν δίπλα δίπλα στους πόντους (5-5).

Αργότερα, ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει διαφορά 6 πόντων για το 5-11, για λίγο όμως αφού ο Πήγασος μείωσε φέρνοντας πολύ κοντά του την ομάδα της Σύρου για το 12-13. Ο Φοίνικας αντέδρασε αρκετά γρήγορα και ανέβασε στο +5 (15-20), κρατώντας την διαφορά ασφαλείας και πήρε το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Πήγασος ξεκίνησε μπροστά με μια μικρή διαφορά 3 πόντων (7-4) την οποία ανέτρεψε ο Φοίνικας ισοφαρίζοντας σε 8-8. Μέχρι το 17-17 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως η ομάδα της Σύρου ανέβασε στροφές πηγαίνοντας στο +4 για το 17-21. Μάλιστα, οι Συριανοί κράτησαν την απόσταση ασφαλείας που είχαν διαμορφώσει και κατέκτησαν το σετ με 25-10 για το 2-1.

Με 3-0 ξεκίνησε ο Πήγασος στο τέταρτο σετ, με τον Φοίνικα να απαντάει για το 3-2. Η ομάδα της Πολίχνης στα μέσα του σετ ανέβασε στο +4 (14-10), αλλά η Σύρος απάντησε μειώνοντας για το 14-13. Στην συνέχεια, ο Πήγασος πήρε ξανά διαφορά για το 18-14 με τον Μήλη, όμως ο Φοίνικας έφερε στα ίσα το ματς (18-17). Οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-21 και έστειλαν το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ Φοίνικας και Πήγασος ήταν μαζί στους πόντους (4-4, 5-5, 7-7) με τον δεύτερο να ανεβάζει στο +2 για το 10-8. Οι Συριανοί απάντησαν στην αντεπίθεση του Πήγασου και πήραν κεφάλι κάνοντας το 10-13, ενώ στην συνέχεια πήραν και το παιχνίδι με 15-10 περνώντας στο μεγάλο Τελικό του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.