Φενερμπαχτσέ-Ολυμπιακός 79-77: «Ερυθρόλευκη» ήττα στις λεπτομέρειες, δεν έκανε την τεράστια ανατροπή - iefimerida.gr

Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντνινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ για την 6η αγωνιστική της Euroleague / Φωτογραφία: Intime

Ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει μια τεράστια ανατροπή στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενερμπαχτσέ για την 6η αγωνιστική της Euroleague, ωστόσο δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16 με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο πρώτο μέρος, αλλά στο τέλος κάποιες κακές επιλογές τους στέρησαν μια τεράστια νίκη. Το τελικό 79-77 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε το ρεκόρ των Τούρκων στο 5-1 (νίκες-ήττες), ενώ το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχώρησε στο 3-3.

Τα δύο τρίποντα του Παπαγιάννη στα τελευταία λεπτά, ο οποίος σημείωσε συνολικά 15 πόντους, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, το άστοχο σουτ του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος στα 2" με την μπάλα να βρίσκει σίδερο και η αδυναμία του Μιλουτίνοβ να στείλει το ματς σε παράταση με φόλοου στη συνέχεια της φάσης, είχαν ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φύγει με... άδεια χέρια από την Πόλη.

Ο Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν από τους πρωταγωνιστές της επιστροφής των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι στην 3η περίοδο σημείωσαν επιμέρους σκορ 12-24. Το έναυσμα είχε δώσει σε εκείνο το διάστημα ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου (7 πόντοι, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Ο Κέιναν είχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα, 13 ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος και 12 πόντους, 5 ριμπάουντ ο Μιλουτίνοβ που έσφιξε τα δόντια και έπαιξε με χάπι λόγω της τενοντίτιδας.

Από τη Φενερμπαχτσέ, εκτός από τον καθοριστικό στη νίκη της Έλληνα σέντερ (πρώην του Παναθηναϊκού, 14 πόντους σημείωσε ο Νταισόν Πιερ και 10 ο Τζόναθαν Μότλεϊ. Ήταν οι παίκτες που «πλήγωσαν» την ελληνική ομάδα, που στερήθηκε των υπηρεσιών του Λουκ Σίκμα και του Σακίελ ΜακΚίσικ -για μία ακόμη φορά.

Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 79-77

Φενερμπαχτσέ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 10, Ουίλμπεκιν 7 (1), Παπαγιάννης 15 (3), Χέιζ-Ντέιβις 9, Πιερ 14 (3), Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 8, Καλάθης 6, Μαντάρ 6, Σεστίνα

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος 13 (2), Κέινααν 15 (3), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 19 (1), Μιλουτίνοβ 12

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77