FA Cup: Ο Παπασταθόπουλος οδήγησε την Αρσεναλ στα προημιτελικά -Νίκησε 0-2 την Πόρτσμουθ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πανηγυρίζει το γκολ του με την Αρσεναλ
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πανηγυρίζει το γκολ του με την Αρσεναλ/ Φωτογραφία: AP Images

Μετά το «στραπάτσο» με τον Ολυμπιακό, η Αρσεναλ με μπροστάρη τον Σωκράτη Παπασταθόπουλου νίκησε την Πόρτσμουθ και πέρασε στα προημιτελικά του FA Cup.

Οσο το δυνατόν γρηγορότερα προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα που φιλοξενήθηκε απόψε από την Πόρτσμουθ. Αν και δυσκολεύτηκε για αρκετά λεπτά, ένα τέρμα του Ελληνα στόπερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έβαλε τους Λονδρέζους σε θέση οδηγού.

Με ωραίο, δυνατό πλασέ ο… Sokratis πέτυχε το τρίτο του τέρμα στη σεζόν για τους «Κανονιέρηδες», βρίσκοντας δίχτυα σε ισάριθμες τελικές στο στόχο φέτος. Ταυτόχρονα, έγινε ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει στο Κύπελλο Αγγλίας, μετά τον Απόστολο Βέλλιο από τον Ιανουάριο του 2018.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Ενκιτιά έκανε το 0-2 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στη... σεμνή τελετή. Ως το τέλος τα δίχτυα δεν κουνήθηκαν ξανά και το 0-2 έμεινε ως το τέλος με την Αρσεναλ να παίρνει την πρόκριση.