Στο ρελαντί οι Μπακς την Ουάσιγκτον -Αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο, αγωνίστηκε ο Θανάσης - iefimerida.gr

O Θανάσης Αντετοκούνμπο καρφώνει μπροστά σε αντίπαλο
Αμφότερα τα αδέρφια Αντετοκούνμπο είχαν μικρή, αλλά ουσιαστική συμμετοχή κόντρα στην Ουάσιγκτον / Φωτογραφία: AP

Εύκολο βράδυ είχαν οι Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Ουάσιγκτον Γουίζαρντς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει μικρή συμμετοχή λόγω αποβολής.

Ο Greek Freak αγωνίστηκε μόνο για 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, στη νίκη της ομάδας του επί της Ουάσιγκτον με 126-113, μία ημέρα μετά την απουσία του από το προηγούμενο ματς, λόγω επέμβασης στα δόντια του. Σήμερα αγωνίστηκε 10 λεπτά καθώς αποβλήθηκε μετά από αψιμαχία που είχε με αντίπαλό του, τον οποίον κουτούλησε!

Στα 10 λεπτά που έπαιξε, πρόλαβε και είχε 12 πόντους με 1/3 σουτ και 10/12 βολές, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και είχε μία ασίστ και ένα κλέψιμο, στατιστικά εντυπωσιακά αν μη τι άλλο, για τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Μεγαλύτερη συμμετοχή είχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο στο ματς καθώς αγωνίστηκε για 18 λεπτά και είχε 8 πόντους με 4/8 σουτ, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Απίθανη βραδιά Λίλαρντ με 61 πόντους

Από τα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η «παράσταση» του Ντέμιαν Λίλαρντ ξεχώρισε στη νίκη του Πόρτλαντ επί του Ντάλας με 134-131. Ο γκαρντ του Πόρτλαντ σημείωσε 61 πόντους, έχοντας 9 τρίποντα, 17/32 σουτ, 18/18 βολές, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Πορζίνγκις είχε 36 πόντους και ο Ντόνσιτς 25 με 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Στην δύση γίνεται πραγματική μάχη για το όγδοο εισιτήριο των πλέι οφ, το οποίο διεκδικούν Μέμφις, Πόρτλαντ, Φοίνιξ και Σαν Αντόνιο, με το Πόρτλαντ να έχει περάσει όγδοο και αμφότερες να έχουν ένα παιχνίδι ακόμη.