Europa League: Θρίαμβος της Σεβίλλης επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με 3-0 στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά του Europa League με θρίαμβο επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε η Σεβίλλη / Φωτογραφία: AP Photo-Jose Breton

Η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια των ρεβάνς στα προημιτελικά του Europa League, καθώς νίκησε με το εμφατικό 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέρασε στους «4».

Στην επόμενη φάση μαζί της προκρίθηκαν η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην έδρα της Σαντ Ζιλουάζ, την οποία κέρδισε με το εμφατικό 1-4, η Γιουβέντους που πήρε τη «χρυσή» ισοπαλία 1-1 στη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ, αλλά και η Ρόμα με 4-1 στην παράταση (2-1 η κανονική διάρκεια).

Η εξπέρ του θεσμού, ομάδα από την Ανδαλουσία, εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος της αντιπάλου στο «Σάντσες Πιθχουάν», με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους Μαγκουάιρ και Ντε Χέα. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Εν-Νεσίρι στο 8', μετά από... δώρο του διεθνούς Άγγλου στόπερ και στο 81' με... ασίστ του Ισπανού γκολκίπερ, ενώ ο Μπαντέ με τον ώμο του στο 47' είχε δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

Έτσι, οι Σεβιγιάνοι θα διεκδικήσουν το έβδομο τρόπαιό τους, αντιμετωπίζοντας στους ημιτελικούς τη Γιουβέντους, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και προκρίθηκε χάρη στη νίκη της 1-0 στο Τορίνο. Η «βέκια σινιόρα» προηγήθηκε στο 9' με τον Ραμπιό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μόλις στο 20' με πέναλτι του 20' Έντουαρντς, τ οποίο παραχώρησε ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ. Αγωνιώδης μέχρι το τέλος αποδείχθηκε η ρεβάνς του Τορίνο, με τον Κοάτες να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 88' για να στείλει το ματς στην παράταση.

Στις Βρυξέλλες, η Μπάγερν Λεβερκούζεν επέστρεψε μετά από 21 χρόνια σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η φανταστική σεζόν που πραγματοποιεί ο Τσάμπι Αλόνσο στο προπονητικό του ντεμπούτο συνεχίζεται και στο Europa League, καθώς οι «ασπιρίνες» θριάμβευσαν με το εμφατικό 1-4 επί της Σεντ Ζιλουάζ (πρώτος αγώνας 1-1) και προκρίθηκαν στους «4», για πρώτη φορά μετά το 2002, όταν είχαν φτάσει έως τον τελικό του Champions League. Τα γκολ των Γερμανών σημείωσα στο 2' ο Ντιαμπί, στο 38' ο πάκερ, στο 60' ο Φριμπόνγκ και στο 79' ο Χλόζεκ. Ο Τερό στο 65' είχε μειώσει προσωρινά σε 1-3.

Στον αγώνα που κρίθηκε τελευταίος χρονικά, η Ρόμα η οποία βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, όμως προκρίθηκε με 4-1 στην παράταση επί της Φέγενορντ. Σε μια επανάληψη του περσινού τελικού του Conference League, οι Ολλανδοί με... κληρονομιά το 1-0 του πρώτου αγώνα, «πάγωσαν» το «Ολύμπικο» όταν ισοφάρισαν 1-1 με τον Παϊσάο στο 80', το γκολ που είχε πετύχει ο Σπινατσόλα στο 60'. Όμως ο Πάουλο Ντιμπάλα σημείωσε ένα γκολ-ποίημα στο 89' και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Ελ Σααράουι (101') και Πελεγκρίνι (109') σκόραραν, για να στείλουν τους «τζιαλορόσι» στους ημιτελικούς.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 31 Μαΐου, στη Βουδαπέστη.

Europa League: Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στα προημιτελικά

Ρόμα (Ιταλία) - Φέγενορντ (Ολλανδία) 4-1 (0-1)

• (60' Σπινατσόλα, 89' Ντιμπάλα, 101' Ελ Σαράουι, 109' Πελεγκρίνι - 80' Παϊσάο)
  • Πρώτος αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Ρόμα με συνολικό σκορ 4-2

Σεβίλλη (Ισπανία) - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 3-0 (2-2)