Europa League: Σπουδαία διπλά για Νάπολι και Αϊντχόφεν - iefimerida.gr

Europa League: Σπουδαία διπλά για Νάπολι και Αϊντχόφεν

Διεκδίκηση της μπάλας στο Σοσιεδάδ- Νάπολι
Σημαντική νίκη στο Europa League για τη Νάπολι / Φωτογραφία: AP

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις η Αϊντχόφεν «δραπέτευσε» από την Κύπρο και κέρδισε με 2-1 την Ομόνοια, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου του ΠΑΟΚ για την δεύτερη αγωνιστική του Europa League.

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29’ από γκολ του Γκόμεζ, αλλά ισοφάρισαν με τον Μαλέν στο 41’. Ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που μετά από δύο παιχνίδια μετρά 3 βαθμούς έναντι 2 του ΠΑΟΚ, τον οποίο θα βρει αντιμέτωπο στις επόμενες δύο αγωνιστικές.

Από τα άλλα παιχνίδια των 22:00 ξεχώρισε το σπουδαίο διπλό της Νάπολι στην έδρα της Σοσιεδάδ (1-0) που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, μετά την ήττα από την Αλκμάαρ στην πρεμιέρα.

Europa League: Τα αποτελέσματα στα ματς των 22:00

ΟΜΙΛΟΣ Α

• Κλουζ - Γιούνγκ Μπόις 1-1 (62' Ροντόν / 70' Φάσναχτ)

ΟΜΙΛΟΣ Β

• Άρσεναλ - Νταντάλκ 3-0 (42' Ενκετιά, 44' Γουίλοκ, 46' Πεπέ)
  • Μόλντε - Ραπίντ Βιέννης 1-0 (66' Ομοϊχουάνφο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

• Άρσεναλ 6
  • Μόλντε 6
  • Ραπίντ 0
  • Νταντάλκ 0

ΟΜΙΛΟΣ C

• Νις - Χαποέλ Μπερ Σεβά 1-0 (23' Γκουίρι)
  • Σλάβια Πράγας - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (80' Στάνκιου)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

• Λεβερκούζεν 3
  • Μπερ Σεβά 3
  • Σλάβια Πράγας 3
  • Νις 3

ΟΜΙΛΟΣ D

• Ρέιντζερς - Λεχ Πόζναν 1-0 (68' Μορέλος)
  • Μπενφίκα - Σταντάρ Λιέγης 3-0 (49', 77' Πίζι, 66' Βάλντσμιντ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

• Μπενφίκα 6
  • Ρέιντζερς 6
  • Λεχ Πόζναν 0
  • Σταντάρ Λιέγης 0

ΟΜΙΛΟΣ E

• Ομόνοια - Αϊντχόφεν 1-2 (29' Γκόμες / 41', 90+2' Μαλέν)

ΟΜΙΛΟΣ F

• Αλκμάαρ - Ριέκα 4-1 (7' Κούμαϊνερς, 20' Μίντσο, 51' Κάρλσον, 60' Γκούντμουντσον / 72' Κουλένοβιτς)
  • Σοσιεδάδ - Νάπολι 0-1 (55' Πολιτάνο)