Europa League: Σαρωτική η Τότεναμ, στα πέναλτι πέρασε η Μίλαν! - iefimerida.gr

Europa League: Σαρωτική η Τότεναμ, στα πέναλτι πέρασε η Μίλαν!

Κέιν και Μόουρα πανηγυρίζουν γκολ επί της Μακάμπι
Σαρωτική η Τότεναμ, πέρασε στους ομίλους του Europa League / Φωτογραφία: AP

Σαρωτική ήταν η Τότεναμ στην τελική βραδιά των προκριματικών του Europa League.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με το εντυπωσιακό 7-2 της Μακάμπι Χάιφα, στο σκορ της βραδιάς για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Χατ τρικ έκανε ο Χάρι Κέιν, δύο γκολ είχε ο Λο Σέλσο και από ένα οι Αλι και Μόουρα για τους νικητές.

Πρόκριση θρίλερ στα πέναλτι η Μίλαν

Απίστευτο φινάλε είχε η αναμέτρηση της Μίλαν με την Ρίο Αβε. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 1-1 και στην παράταση οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν, αλλά με πέναλτι του Τσακχάνογλου στις καθυστερήσεις, το ματς πήγε στην «ρουλέτα» των πέναλτι. Εκεί οι δύο ομάδες ευστόχησαν σε έξι σερί πέναλτι έκαστος, ενώ αστόχησαν αμφότερες στο έβδομο. Η μία ακολουθούσε την άλλη και το αποτέλεσμα ήταν να φτάσουν στο 12ο πέναλτι για να ξεκαθαρίσει η πρόκριση. Εκεί ευστόχησε ο Κάιερ για την Μίλαν και ο Ντοναρούμα απέκρουσε το πέναλτι του Σάντος, για να στείλει την ομάδα του στους ομίλους.

Εκτός ομίλων και η Σπόρτινγκ, η οποία ηττήθηκε με 4-1 στην έδρα της από τη ΛΑΣΚ. Ασχημα ήταν τα πράγματα για την Κύπρο και τον ΑΠΟΕΛ, που έχασε με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τη Σλόβαν Λίμπερετς με 1-0. Εκπληξη θεωρείται και ο αποκλεισμός της Κοπεγχάγης από τη Ριέκα (0-1), ενώ στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι των πλέι οφ, οι Ρέιντζερς επικράτησαν της Γαλατασαράι με 2-1 και πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους.