Europa League: Πρώτος βαθμός για τον ΑΠΟΕΛ, σοκ για την Ρόμα - iefimerida.gr

Europa League: Πρώτος βαθμός για τον ΑΠΟΕΛ, σοκ για την Ρόμα

Φάση από τον αγώνα Καραμπάγκ-ΑΠΟΕΛ
Ο ΑΠΟΕΛ πήρε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Καραμπάγκ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ορθιος έμεινε στην έδρα της Καραμπάγκο ο ΑΠΟΕΛ και έφυγε με το 2-2 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η Καραμπάγκ, ήταν η ομάδα που κατάφερε μόλις στο 13' να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μετά από μια λάθος πάσα της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, οι παίκτες των γηπεδούχων κέρδισαν και ο Κιντάνα από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς για το 1-0.  Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια, ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Μάτιτς εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στην περιοχή της Καραμπάγκ και εκεί ο Νικόλας Ιωάννου, με κεφαλιά ισοφάρισε τον αγώνα.  Η ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Χαλένιους κέρδισε την μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-2 για τους γαλαζοκίτρινους. Στην επανάληψη η Καραμπάγκ, μπήκε δυνατά ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης και τα κατάφερε στο 58ο λεπτό. Ο Κιντάνα έκανε την σέντρα από πλάγια δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Μπέλετς και εκεί ο Αΐλτον πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-2.  Μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε και ο ΑΠΟΕΛ πήρε τον πρώτο του βαθμό στον όμιλο. Από την άλλη η Καραμπάγκ ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς και ο επόμενος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο ΓΣΠ, είναι μεγάλης σημασίας για την συνέχεια.

Σοκ για την Ρόμα μέσα στην έδρα της καθώς ισοφαρίστηκε σε 1-1 από την Γκλάντμπαχ στο 95', ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 0-1 μέσα στην Σερβία την Παρτιζάν.

Τα αποτελέσματα στα πρώτα παιχνίδια του Europa League

1ος όμιλος

• Καραμπάγκ - ΑΠΟΕΛ 2-2 (13' Κιντάνα, 58' Αΐλτον / 29' Ιωάννου, 45+1' Χαλένιους)

7ος όμιλος

• Πόρτο - Ρέιντζερς 1-1 (36' Ντίας / 44' Μορέλος)
  • Γιουνγκ Μπόις - Φέγενορντ 2-0 (14' πεν. Ασαλέ, 28' πεν. Ενσαμέ)

8ος όμιλος

• ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Φερεντσβάρος 0-1 (86' Βάργκα)
  • Λουντογκόρετς - Εσπανιόλ 0-1 (13' Καμπουσάνο)

9ος όμιλος

• Γάνδη - Βόλφσμπουργκ 2-2 (43' 90+4' Γιάρεμτσουκ / 3' Βέγκχορστ, 25' Ζοάο Βίκτορ)
  • Σεντ Ετιέν - Ολεκσάντρια 1-1 (8' Γκάμπριελ / 14' αυτ. Γκάμπριελ)

10ος όμιλος

• Μπασακσεχίρ - Βόλφσμπεργκερ 1-0 (78' Καβεχτσί)
  • Ρόμα - Γκλάντμπαχ 1-1 (32' Τζανιόλο / 90+5' Στιντλ)

11ος όμιλος

• Μπεσίκτας - Μπράγκα 1-2 (71' Ναγίρ / 38' Όρτα, 80' Εντουάρντο)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας - Γουλβς 1-2 (11' Σπόραρ / 58' Σάις, 64' Χιμένες)

12ος όμιλος

• Άλκμααρ - Αστάνα 6-0 (39' πεν. 83' Κουπμάινερς, 43' Μποαντού, 77' Στενγκς, 85' Σουγκαβαρά, 90+2' Ιντρίσι)
  • Παρτίζαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (43' πεν. Μαρσιάλ)