Europa League: Πρόκριση για Σεβίλη και Λεβερκούζεν - iefimerida.gr

Europa League: Πρόκριση για Σεβίλη και Λεβερκούζεν

Φάση από τον αγώνα Σεβίλλη-Ρόμα
Φάση από τον αγώνα Σεβίλη-Ρόμα / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Σεβίλη καθάρισε άνετα τη Ρόμα και πέρασε στο Final-8 του Europa League.

Μόνο... ντέρμπι δεν ήταν εντέλει το πολυαναμενόμενο παιχνίδι της Σεβίλης με τη Ρόμα, στο νοκ άουτ ματς των «16» του Europa League, καθώς οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν τους Ιταλούς, φτάνοντας από το πρώτο ημίχρονο σε ένα άνετο 2-0, που τους οδήγησε στο Final-8. Στον αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο «Schauinsland-Reisen-Arena» του Ντούισμπουργκ, η ισπανική ομάδα εμφανίστηκε πολύ πιο έτοιμη και αποφασισμένη για την πρόκριση και έβαλε τις βάσεις από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Ρεγκιλόν (22') και Εν Νεσίρι (44'). Οι Σεβιγιάνοι μάλιστα (που περιμένουν στον προημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Γουλβς-Ολυμπιακός) θα μπορούσαν να έχουν δώσει διαστάσεις... θριάμβου στη νίκη τους, όμως ο Κουντέ στο 12' και ο Μπανέγα στο 90' σημάδεψαν τα δοκάρια. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μαντσίνι της Ρόμα.

Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν, η Μπάγερ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στους Ρέιντζερς και με τη δεύτερη νίκη της (αυτή τη φορά με 1-0, με γκολ του Ντιαμπί), «σφράγισε» την παρουσία της στο Final-8.

Αναλυτικά τα ματς του Europa League:

• Σαχτάρ (Ουκρανία) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 3-0 (89', 90'+3' Μοράες, 90'+1' Σόλομον). Α' αγ. 2-1: Προκρίθηκε η Σαχτάρ με συνολικό σκορ 5-1
  • Κοπεγχάγη (Δανία) - Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 3-0 (4', 52' πέν. Γουίντ, 62' Φαλκ). Α' αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) - Λίντσερ (Αυστρία) 2-1 (57' Λίνγκαρντ, 88' Μαρσιάλ - 55' Βιέζινγκερ). Α' αγ. 5-0: Προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με συνολικό σκορ 7-1
  • Λεβερκούζεν (Γερμανία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-0 (51' Ντιαμπί). Α' αγ. 3-1: Προκρίθηκε η Λεβερκούζεν με συνολικό σκορ 4-1

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των μονών νοκ άουτ αγώνων των «16» του Europa League είναι τα ακόλουθα:

• Ιντερ (Ιταλία) - Χετάφε (Ισπανία) 2-0 (33' Λουκάκου, 83' Ερικσεν). Προκρίθηκε η Ιντερ στο Final-8 με σκορ 2-0
  • Σεβίλη (Ισπανία) - Ρόμα (Ιταλία) 2-0 (22' Ρεγκιλόν, 44' Εν Νεσίρι). Προκρίθηκε η Σεβίλη στο Final-8 με σκορ 2-0