Europa League: «Επαγγελματική» πρόκριση για τη Σεβίλλη, με εκκωφαντικό τρόπο στους «8» η Φέγενορντ - iefimerida.gr

Στα προημιτελικά του Europa League προκρίθηκε η Σεβίλλη, παρά την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε / Φωτογραφία: AP Photo

Η Σεβίλλη, η Φέγενορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γιουβέντους έγιναν οι πρώτες τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν και τυπικά στους «8» του Europa League 2022-23.

Τρία 24ωρα πριν το ντέρμπι κορυφής της Eredivisie με τον Άγιαξ, η πρωτοπόρος του ολλανδικού πρωταθλήματος, Φέγενορντ, διέλυσε στο «Ντε Κάιπ» τη Σαχτάρ Ντονέτσκ και με το εμφατικό 7-1, στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα επί πολωνικού εδάφους. Έτσι, προκρίθηκε πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Europa League.

Η... σεμνή τελετή στο Ρότερνταμ είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα, «καθαρίζοντας» από νωρίς με την υπόθεση πρόκριση. Δεν έριξαν το ρυθμό τους ούτε στο δεύτερο κι έστειλαν μήνυμα στους πρωταθλητές Ολλανδίας ενόψει της κυριακάτικης αναμέτρησης στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Ο Βλάχοβιτς σκόραρε δύο φορές στο «Europa Park Stadion», μέτρησε το ένα γκολ και με άλλο ένα του Κιέζα στις καθυστερήσεις, η Γιουβέντους προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Europa League με δύο νίκες απέναντι στην Φράιμπουργκ.

Το 4-1 του πρώτου ματς στο «Ολντ Τράφορντ», ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και στην Μπέτις, είχε ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα συνέχιζε στη διοργάνωση. Οι «κόκκινοι διάβολοι» με τον κορυφαίο τους σκόρερ στη σεζόν, Ράσφορντ, νίκησαν και στην Ανδαλουσία με 1-0, πιστοποιώντας ότι δικαιολογημένα συγκαταλέγονται μέσα στα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Όσο για την... επαγγελματία του θεσμού, Σεβίλλη, γνώρισε την ήττα με 1-0 στο «Σουκρού Σαράτσογλου» από την Φενέρμπαχτσε, ωστόσο προκρίθηκε στα προημιτελικά και θα βρεθεί στην κλήρωση της Παρασκευής μετά το 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι Τούρκοι προσπάθησαν πολύ στην επανάληψη για το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η άμυνα των Ανδαλουσιάνων άντεξε και έτσι η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι έκανε τη δουλειά της.

Europa League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς της φάσης των «16»

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Σεβίλλη (Ισπανία) 1-0