Europa League: «Ιδανικός αυτόχειρας» ο ΠΑΟΚ, ήττα με 2-1 από την Ομόνοια και αποκλεισμός - iefimerida.gr

Φάση από το Ομόνοια-ΠΑΟΚ
Φάση από το Ομόνοια-ΠΑΟΚ 2-1 / Φωτογραφία: itnime news

Ο ΠΑΟΚ... αυτοκτόνησε στην Κύπρο, χάνοντας με 2-1 από την Ομόνοια για την 5η αγωνιστική του Europa League.

Οι Θεσσαλονικείς ακόμα και με ισοπαλία διατηρούσαν ελπίδες πρόκρισης, αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχονται τη Γρανάδα στην Τούμπα. Σε συνδυασμό με τη σημερινή νίκη της Αϊντχόφεν στην Ισπανία όμως, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είδε τις ελπίδες της να εξανεμίζονται, καθώς αποκλείστηκε και βαθμολογικά από σήμερα.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ μόλις στο 9' με τον Κακουλή, ο Τζόλης απάντησε στο 42', αλλά ο Γκόμεζ με πέναλτι, που έκανε ο Καντουρί στο 84', έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ. Η Ομόνοια, που έδειχνε πιεστική και γρήγορη στην επίθεση, βρήκε το γκολ πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Στο 9', ο Σένε σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, αλλά ο Κακουλής πήρε το... ριμπάουντ και σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα πρώτα λεπτά μετά το τέρμα που σημείωσε η Ομόνοια, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δυσκολεύτηκε να βρει χώρους, με τους γηπεδούχους πολύ καλά κλεισμένους. Αλλωστε, αυτό είναι το παιχνίδι τους. Σταδιακά προσπάθησαν να βγουν μπροστά και στο 39' βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης.

Το τέρμα που σημείωσαν οι Θεσσαλονικείς ήταν εκπληκτικό, μιας και γύρισαν πολύ γρήγορα και πολύ έξυπνα την μπάλαν με τον Τζόλη να κάνει εξαιρετικό τελείωμαν νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πίεσε πολύ, όμως δεν βρήκε άλλο τέρμα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ελ Καντουρί βγήκε στο δεύτερο δοκάρι ολομόναχος μετά από κόρνερ, αλλά έκανε αδύναμη προβολή στέλνοντας τη μπάλα εκτός. Επειτα, τη μεγαλύτερη φάση είχε η Ομόνοια. Στο 49' ο Κρέσπο έκανε τραγικό λάθος, ο Σενέθ στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς και στη συνέχεια ο Τζιωνή με δυνατό σουτ τράνταξε το δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Ενώ ο ΠΑΟΚ είχε στριμώξει την Ομόνοια, στο 84' ο Ελ Καντουρί έκανε ένα ανόητο πέναλτι στον Λοΐζου, με τον αρχηγό Γκόμεζ να στέλνει στη συνέχεια την μπάλα στα δίχτυα.

Ομόνοια - ΠΑΟΚ 2-1

OMONOIA (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κούσουλος, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο (59' Λέτσιακς), Λοΐζου (85' Ασαντέ), Τζιωνής, Γκόμες (59' Κούσουλος), Κακουλλής (21' λ.τρ Σεχού), Σενέ (59' Ντούρις).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (46' Γιαννούλης), Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ (46' Μουργκ) , Τσιγγάρας (79' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι.