fbpx Europa League: Νίκη για τη Νάπολι στη σκιά του πένθους για τον θάνατο του Μαραντόνα, 2-0 την Ριέκα | ΣΠΟΡ | iefimerida.gr
×
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
Tο iefimerida.gr δημοσιεύει άμεσα κάθε σχόλιο. Ωστόσο δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Σχόλια με ύβρεις διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Χρήστες που δεν τηρούν τους όρους χρήσης αποκλείονται.
ΣΠΟΡ
ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Europa League: Νίκη για τη Νάπολι στη σκιά του πένθους για τον θάνατο του Μαραντόνα, 2-0 την Ριέκα

Φάση από το Νάπολι -Ριέκα
27|11|2020 | 00:18
Σημαντική νίκη για τη Νάπολι σε μία έντονη συναισθηματικά ημέρα για τον σύλλογο λόγω Μαραντόνα / Φωτογραφία:AP

Στη σκιά του πένθους για τον θάνατο του αγαπημένου της Ντιέγκο Μαραντόνα, η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της Ριέκα και έπιασε κορυφή στον έκτο όμιλο του Europa League.

Σε ένα συναισθηματικά φορτισμένο ματς για τους Ιταλούς, το αυτογκόλ του Αναστάζιο στο 41’ τους άνοιξε το προβάδισμα, για να κάνει το τελικό 2-0 ο Λοσάνο στο 75’. Με το άλλο ματς μεταξύ Αλκμάαρ και Σοσιεδάδ να τελειώνει 0-0, οι τρεις ομάδες έχουν πλέον από 6 βαθμούς, με την πρόκριση να είναι ανοιχτή.

Στον πρώτο όμιλο η Ρόμα εξασφάλισε την πρόκριση μετά τη νίκη της με 2-0 στην έδρα της Κλουζ, ενώ στην επόμενη φάση προκρίθηκαν Αρσεναλ (3-0 την Μόλντε), Λέστερ (3-3 με την Μπράγκα) και Χοφενχάιμ (2-0 την Λίμπερετς)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στο Europa League

1ος όμιλος

  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)     0-1
  • Κλουζ (Ρουμανία)-Ρόμα (Ιταλία)                       0-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Ρόμα              10
  • Γιουνγκ Μπόις      7
  • Κλουζ              4
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας       1

2ος όμιλος

  • Μόλντε (Νορβηγία)-Άρσεναλ (Αγγλία)                   0-3            
  • Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)          1-3    

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Άρσεναλ           12
  • Μόλντε             6
  • Ραπίντ Βιένης      6
  • Ντάνταλκ           0

3ος όμιλος

  • Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Χάποελ Μπερ Σέβα (Ισραήλ)     4-1
  • Νις (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)                  1-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Σλάβια Πράγας      9
  • Λεβερκούζεν        9
  • Νις                3
  • Χάποελ Μπερ Σέβα   3

4ος Όμιλος

  • Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)         2-1    
  • Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)             2-2         

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Ρέιντζερς          8
  • Μπενφίκα           8
  • Λεχ Πόζναν         3
  • Σταντάρ Λιέγης     3

5ος όμιλος

  • Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   3-2           
  • Γρανάδα (Ισπανία)-Ομόνοια (Κύπρος)                   2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Γρανάδα           10
  • Αϊντχόφεν          6
  • ΠΑΟΚ               5
  • Ομόνοια            1

6ος όμιλος

  • Νάπολι (Ιταλία)-Ριέκα (Κροατία)                      2-0               
  • Άλκμααρ (Ολλανδία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία)                0-0 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Νάπολι             9
  • Αλκμααρ            7
  • Σοσιεδάδ           7
  • Ριέκα              0

7ος όμιλος

  • Μπράγκα (Πορτογαλία)-Λέστερ (Αγγλία)                 3-3 
  • ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)               0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Λέστερ            10
  • Μπράγκα            7
  • ΑΕΚ                3
  • Ζόρια Λουχάνσκ     3

8ος όμιλος

  • Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σέλτικ (Σκωτία)               4-1         
  • Λιλ (Γαλλία)-Μίλαν (Ιταλία)                          1-1     

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Λιλ                8
  • Μίλαν              7
  • Σπάρτα Πράγας      6
  • Σέλτικ             1

9ος όμιλος

  • Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σίβασπορ (Τουρκία)           2-3
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)        1-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Βιγιαρεάλ         10
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ   7
  • Σίβασπορ           6
  • Καραμπάχ           0

10ος όμιλος

  • Λίντσερ (Αυστρία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                   0-2               
  • Τότεναμ (Αγγλία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)           4-0      

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Αντβέρπ            9
  • Τότεναμ            9
  • Λίντσερ            6
  • Λουντογκόρετς      0

11ος Όμιλος

  • ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)            0-0 
  • Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)   0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Ντιναμό Ζάγκρεμπ   8
  • Φέγενορντ          5
  • Βόλφσμπεργκερ      4
  • ΤΣΣΚΑ Μόσχας       3

12ος Όμιλος

  • Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία)       0-2 
  • Γάνδη (Βέλγιο)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)              0-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  • Χοφενχάιμ         12
  • Ερυθρός Αστέρας    9
  • Σλόβαν Λίμπερετς   3
  • Γάνδη              0
ΣΧΟΛΙΑ