Europa League: Κοπεγχάγη και Σαχτάρ πήραν τις προκρίσεις για το Final-8 - iefimerida.gr

Europa League: Κοπεγχάγη και Σαχτάρ πήραν τις προκρίσεις για το Final-8

Οι ποδοσφαιριστές της Κοπεγχάγης πανηγυρίζουν

Κοπεγχάγη και Σαχτάρ Ντόνετσκ πήραν απόψε την πρόκριση για το Final-8 του Europa League.

Η... καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για την Κοπεγχάγη, καθώς από τα πρώτα κιόλας λεπτά της ρεβάνς με τη Μπασακσεχίρ, η ομάδα της Δανίας κατάφερε να ισοφαρίσει την ήττα της με 1-0 στον πρώτο αγώνα, φτάνοντας εντέλει στο εμφατικό 3-0, που της χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στο Final-8 του Europa League, που θα πραγματοποιηθεί στα γήπεδα της Γερμανίας.

Με τον Ζέκα βασικό και αναντικατάστατο και στα 94 λεπτά, η Κοπεγχάγη πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το τέρμα του Γουίντ στο 4'. Στο 52' ο ίδιος παίκτης με πέναλτι ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, βάζοντας τους Δανούς σε τροχιά πρόκρισης, ενώ στο 62' ο Φαλκ (από ασίστ του Γουίντ) έκανε το τελικό 3-0.

Την ίδια ώρα, στο «Ολιμπίνσκι» της Ουκρανίας, η Σαχτάρ, έχοντας το μεγάλο προβάδισμα από τη νίκη της με 2-1 στον πρώτο αγώνα με τη Βόλφσμπουργκ στη Γερμανία, διαχειρίστηκε υποδειγματικά το παιχνίδι και... χτύπησε τρεις φορές στα τελευταία λεπτά με τους Μοράες (89', 90'+3'), Σόλομον (90'+1'), φτάνοντας σε ένα άνετο 3-0, που την οδήγησε ακόμη πιο... πανηγυρικά στο Final-8.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες. Στο 68΄ αποβλήθηκε ο Κοχολάβα της Σαχτάρ και στο 70΄ ο Μπρουκς της Βόλφσμπουργκ.

Αναλυτικά τα δύο παιχνίδια του Europa League:

• Σαχτάρ (Ουκρανία) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 3-0 (89', 90'+3' Μοράες, 90'+1' Σόλομον) - Α' αγώνας 2-1: Προκρίθηκε η Σαχτάρ με συνολικό σκορ 5-1
  • Κοπεγχάγη (Δανία) - Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 3-0 (4', 52' πέν. Γουίντ, 62' Φαλκ) - Α' αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1