Europa League: Η Κοπεγχάγη του Ζέκα απέκλεισε την Γκέτεμποργκ του Ανέστη -Ολα τα αποτελέσματα τους β’ προκριματικού γύρου - iefimerida.gr

Φάση από το ματς Οσιγιεκ - Βασιλεία
Φάση από το ματς Οσιγιεκ - Βασιλεία για το Europa League / Φωτογραφία: AP

Με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και τον Μάριο Οικονόμου στον πάγκο η Κοπεγχάγη προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League, καθώς επιβλήθηκε στο «Ούλεβι» με 2-1 της Γκέτεμποργκ, του Γιάννη Ανέστη.

Η ποιότητα της Τότεναμ απέτρεψε μία «βόμβα μεγατόνων» στην Βουλγαρία. Η ομάδα του Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 71΄ από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά (80΄-85΄) ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και με τα γκολ των Κέιν (πέναλτι) και Ντομπελέ πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά το γκολ του Μίντσεβ, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο κόκκινες κάρτες στο ίδιο λεπτό (στο 79΄ αποβλήθηκαν οι Καραγκερέν και Αλμέιδα) με τους Λονδρέζους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Απίθανο ματς έγινε μεταξύ της Μπάτσκα Τόπολα και της Στεάουα, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να τελειώνει 3-3 και την παράταση 6-6! Οι γηπεδούχοι μάλιστα ισοφάρισαν παίζοντας με 9 παίκτες και οδήγησαν το ματς στα πέναλτι όπου η Στεάουα τελικά κατάφερε να προκριθεί επικρατώντας με 5-4.

Τα αποτελέσματα του Β` προκριματικού γύρου του Europa League:

• Προγκρές (Λουξεμβούργο) - Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5
  • Χάμαρμπι (Σουηδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3
  • B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) - TNS (Ουαλία) 5-4 πεν. (κ.α. 1-1, παρ. 2-2)
  • Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-1
  • Κουόπιο (Φινλανδία) -Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 4-3 πεν. (κ.α. 0-0, παρ. 1-1)
  • Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Φλοριάνα (Μάλτα) 0-1
  • Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) 2-1
  • Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-1
  • Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) - Ντρίτα (Κόσοβο) 0-2
  • Αστάνα (Καζακστάν) - Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) 0-1
  • Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 4-3 παρ. (κ.α. 3-3)
  • Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 0-1
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-1
  • Σφιντούλ Γκεόργκε Σουρουτσένι (Μολδαβία) - Παρτιζάν (Σερβία) 0-1 παρ. (κ.α. 0-0)
  • Σερβέτ (Ελβετία) - Ρεμς (Γαλλία) 0-1
  • Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-3 παρ. (κ.α. 2-2)
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-1
  • Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία) - Μάδεργουελ (Σκωτία) 0-3 πεν. (2-2 κ.α.)
  • Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) - Γιάμπλονετς (Τσεχία) 5-3 παρ. (3-3 κ.α)
  • Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 4-5 πεν. (3-3 κ.α., 6-6 παρ.)
  • Ρίγα (Λετονία) - Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) (αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί την Παρασκευή)