Europa League: Γκολ και θέαμα στη Βαρκελώνη -«Όρθια» η Ουνιόν, ήττα για τη Ρόμα [βίντεο] - iefimerida.gr

Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Europa League
Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Europa League / Φωτογραφία: AP

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στη Βαρκελώνη, όπου Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον πρώτο αγώνα για τα play off του Europa League.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο με τη Γιουνάιτεντ να φτάνει κοντά στην πρωτη νίκη της ιστορίας στη Βαρκελώνη όταν προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως ο Ραφίνια ισοφάρισε στο 76΄ και στη συνέχεια η «Μπάρτσα» είχε μεγάλες στιγμές μπροστά στο τέρμα του Ντε Χέα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Έτσι, η πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Πέμπτη (23/2). Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους άλλους αγώνες που ολοκληρώθηκαν, καθώς η Σαχτάρ νίκησε 2-1 τη Ρεν ως τυπικά γηπεδούχος στη Βαρσοβία.

Η Ουνιόν Βερολίνου εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη και πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Δείτε highlights από τις αποψινές αναμετρήσεις:

• Oι αγώνες ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 23/2. Οι νικητές παίρνουν το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» (9 και 16/3), η κλήρωση της οποίας θα πραγματοποιηθεί στις 24/2.
  • Στη φάση των «16» έχουν εξασφαλίσει θέση, ως πρώτες των ομίλων τους, οι Άρσεναλ, Μπέτις, Φενερμπαχτσέ, Φερεντσβάρος, Φέγενορντ, Φράιμπουργκ, Σοσιεδάδ και Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.